Barkod Okuyucu

Barkod okuyucu (POS tarayıcı, barkod okuyucu, fiyat tarayıcı)


Bir fiyat tarayıcı veya satış noktası (POS) tarayıcı olarak da adlandırılan bir barkod okuyucu, bir barkodda yer alan bilgileri yakalamak ve okumak için kullanılan bir el tipi veya sabit giriş cihazıdır. Bir barkod okuyucusu, bir tarayıcı, bir kod çözücü (dahili veya harici) ve okuyucuyu bir bilgisayara bağlamak için kullanılan bir kablodan oluşur. Bir barkod okuyucu barkodu sadece sayı ve / veya harf olarak yakalar ve çevirir, veri bir bilgisayar uygulamasına gönderilmelidir, böylece bir yazılım uygulaması verileri anlamlandırabilir. Barkod tarayıcıları, bir seri bağlantı noktası, klavye bağlantı noktası veya kama adı verilen bir arabirim aygıtı aracılığıyla bir bilgisayara bağlanabilir. Bir barkod okuyucu, barkod boyunca bir ışık demetini yönlendirerek ve geriye yansıyan ışık miktarını ölçerek çalışır. (Barkod üzerindeki koyu çubuklar, aralarındaki beyaz boşluklardan daha az ışığı yansıtır.) Tarayıcı ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür, daha sonra kod çözücü tarafından verilere dönüştürülür ve bir bilgisayara iletilir.

Beş çeşit barkod okuyucu vardır - kalem çubukları, yuva tarayıcıları, Şarj Çift Cihazı (CCD) tarayıcıları, görüntü tarayıcıları ve lazer tarayıcılar.

    
Bir kalem değnek en basit barkod okuyucusudur. Hareketli parça içermez ve dayanıklılığı ve düşük maliyeti ile bilinir. Bununla birlikte, bir kalem çubuğu kullanıcı için bir meydan okuma sunabilir, bununla birlikte, barkod ile doğrudan temas halinde kalması, belirli bir açıda tutulması ve belirli bir hızda barkodun üzerinde hareket ettirilmesi gerekir.

    
Bir yuva tarayıcı sabit kalır ve üzerindeki barkodlu öğe el ile yuvadan çekilir. Slot tarayıcıları genellikle kimlik kartlarındaki barkodları taramak için kullanılır.

    
Bir CCD tarayıcının kalem çubuğundan daha iyi bir okuma aralığı vardır ve genellikle perakende satışlarda kullanılır. Tipik olarak, bir CCD tarayıcının "tabanca" tipi bir arayüzü vardır ve barkoddan en fazla bir inç uzaklıkta tutulmalıdır. Barkod her tarandığında, hata olasılığını azaltmak için çeşitli okumalar yapılır. CCD tarayıcının bir dezavantajı, giriş yüzeyinden daha geniş olan bir barkodu okuyamamasıdır.

    
Bir kamera okuyucusu olarak da adlandırılan bir görüntü tarayıcısı, barkodun bir görüntüsünü yakalamak için küçük bir video kamera kullanır ve daha sonra barkodun kodunu çözmek için gelişmiş dijital görüntü işleme tekniklerini kullanır. Bir barkodu yaklaşık 3 ila 9 inç arasında okuyabilir ve genellikle bir lazer tarayıcısından daha az maliyetlidir.

    
El ya da sabit olan bir lazer tarayıcının, işini yapmak için barkoduna yakın olması gerekmez. Tarayıcının yönlendirmeden bağımsız olarak barkodu okumasına ve bir barkodu 24 inç'e kadar kolayca okuyabilmesini sağlamak için bir ayna ve lens sistemi kullanır. Hata olasılığını azaltmak için, bir lazer tarama saniyede 500 tarama yapabilir. Özel uzun menzilli lazer tarayıcılar, 30 metreye kadar olan bir barkodu okuyabilir.

Yorumunu bırak