RSS

Blog

RFID etiketleri ve okuyucu antenleri nasıl çalışır?


RFID - Radyo Frekansı Tanımlaması - bu nesne için benzersiz bir tanımlayıcı sağlar ve tanımlayıcı bilgileri almak için RFID cihazının taranması gereken bir barkod veya manyetik şerit gibi çalışır.

Bir RFID sistemi üç parçaya sahiptir:

1.Tarama antenleri
2.Verileri yorumlamak için bir dekoder bulunan bir alıcı-verici
3.Bilgi ile programlanmış bir transponder - RFID etiketiRFID sisteminin çoğunda, etiketler izlenecek tüm öğelere eklenir. Bu etiketler, bir antene bağlı küçük bir etiket çipinden yapılır. Etiket çipi, ürünün elektronik ürün kodunu (EPC) ve diğer değişken bilgiyi depolayan belleği içerir, böylece her yerde RFID okuyucuları tarafından okunabilir ve izlenebilir. RFID okuyucu, etikete veri ve komutların yanı sıra güç gönderen bir antene sahip bir ağa bağlı aygıttır (sabit veya mobil).

RFID okuyucu, RFID etiketli öğeler için bir erişim noktası görevi görür ve böylece etiketlerin verileri iş uygulamaları için kullanılabilir hale getirir.

RFID Frekans Bandı Tahsisi
Sistemlerin kullanabileceği birkaç RFID frekansı veya RFID frekans bandı vardır. Dünyada kullanılan toplam dört farklı RFID frekans bandı veya RFID frekansı var.


RFID Antenler
RFID anteninin tasarımının bir parçası olarak radyasyon direnci, bant genişliği, verimlilik ve Q gibi parametreler dikkate alınmalıdır, böylece RFID anteni için ortaya çıkan tasarım gereksinimleri karşılar ve gereken performans seviyesine izin verir. RFID antenleri, belirlenen RFID sistem frekansının merkezli dar bir taşıyıcı frekans aralığına rezonansa olacak şekilde ayarlanmıştır.

RFID anteni dalgayı hem dikey hem de yatay boyutlarda yayar. Dalganın alan kapsamı ve sinyal gücünün kısmen, dalganın antenten çıkarken genişlediği derece sayısı tarafından kontrol edilir. Daha yüksek dereceler daha büyük bir dalga kapsama paterni anlamına gelirken, aynı zamanda sinyalin daha düşük kuvveti anlamına gelir. Pasif RFID etiketleri, çalıştırmak için indüklenmiş bir anten bobini voltajını kullanır. Bu indüklenen AC voltaj, cihaz için bir voltaj kaynağı sağlamak için doğrultulur. DC voltajı belirli bir seviyeye ulaştığında, cihaz çalışmaya başlar. Bir okuyucu, enerjilenen bir RF sinyali sağlayarak, pil gibi harici bir güç kaynağına sahip olmayan uzaktan konumlandırılmış bir cihazla iletişim kurabilir. RFID sistemindeki farklı işlevlere göre, RFID antenleri iki sınıfa ayrılabilir: etiket anteni ve okuyucu anteni.Tag Anteni
Etiket antenleri enerjiyi toplar ve enerjisini açmak için kullanır. Genellikle, etiket anteninin alanı ne kadar büyük olursa, o kadar çok enerji toplayabilir ve etiket çipine doğru kanalize edebilir ve etiketin daha fazla okuma aralığı artırır.

Etiket antenleri çeşitli materyallerden yapılabilir; iletken mürekkeple basılabilir, kazınabilir veya damgalanabilir. Etiket anteni, yalnızca etikette depolanan bilgileri taşıyan dalgayı iletmekle kalmaz aynı zamanda, etiket işlemi için enerji sağlamak için okuyucudan gelen dalgayı yakalaması gerekir. Etiket anteni, küçük boyutta olmalı, düşük maliyetli ve seri üretim için kolaylıkla imal edilmelidir. Çoğu durumda, etiket anteninin çok yönlü radyasyon veya yarı küre kapsamı olmalıdır. Genellikle, etiket çipinin empedansı 50 ohm değildir ve anten, etiket yongasına azami güç sağlamak için doğrudan etiket çipiyle eşlenik eşleşmeyi gerçekleştirmelidir. Etiket anteni, burada gösterildiği gibi bir sinyal dönüşü veya birden fazla dönüş olabilir.

Okuyucu Anten
Okuyucu antenleri, elektrik akımı elektromanyetik dalgalara dönüştürür ve daha sonra, bir etiket anteniyle alınıp elektrik akımına dönüştürülebilecek bir alana yayılarak gönderilir.

 RFID Anten Tasarımı
Bu tasarım RFID sistemi, bir depolama rafına yerleştirilen nesneyi izlemek için kullanılır. Bu sistemde RFID'nin iki bileşeni var.

RFID Okuyucu: bu bileşen rafa sığacak ve veri tabanı bilgisayar sistemine bağlanır.

RFID Etiketi: Bu bileşen, planar antenle birlikte, yerleştirilen izleme nesnelerine yerleştirilir

Belirli bir nesne raf üzerine yerleştirildiğinde veya raftan çıkarıldığında, o nesnenin bilgileri otomatik olarak veritabanı bilgisayarında güncellenir. Anten, okuma doğruluğunu artırmak ve optimizasyon aşamasını kısaltmak için optimize edilmiştir. 13.5 MHz'de tasarlanan bir diğer RFID transpondör anteni aşağıda gösterilmiştir.

Ultra Yüksek Frekanslı (UHF) RFID El Tipi Okuyucu için Düzlemsel Anten
Bu anten, bir mikro şeritten-eş düzlemsel şeritli geçiş, bir dolambaçlı sürülen dipol, yakından bağlı bir parazitik elemandan ve katlanmış sonlu boyutlu bir zemin düzleminden oluşur. Bu Anten, RFID el okuyucuları için uygundur.

Zebra Termal Yazıcıda Fabrika Ayarlarını Geri Yükleme

Zebra Termal Yazıcıda Fabrika Ayarlarını Geri Yükleme
Sorunlar oluştuğunda Zebra termal yazıcınızı sıfırlayabilirsiniz.
İlgili Makaleler

Zebra termal yazıcılar, mürekkebi kağıt üzerine aktarmak için ısı kullanır. Yazıcılar, çeşitli iş bilgisayarları ve satış noktası sistemleri ile kompakt, hızlı ve arabirimdir. Zebra termal yazıcıları, diğer yazıcılarda olduğu gibi, bir hata durumunda cihazları fabrika ayarlarına sıfırlamanıza veya yazıcıları farklı POS sistemlerine veya bilgisayarlarına bağlamanıza izin veren bir sorun giderme özelliği içerir. Zebra termal yazıcınızı fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde, yazıcıda saklanan tüm özel yazdırma ayarlarının yanı sıra hata kodları da silinir.

1. Yazıcının arkasındaki "Güç" düğmesini "Kapalı" konumuna çevirin, iki saniye bekleyin ve ardından anahtarı "Açık" konumuna getirin.

2. Zebra termal yazıcınızın ön panelindeki "Besleme" düğmesini basılı tutun ve aygıtın önündeki gösterge ışığının yanıp söndüğüne dikkat edin.

3. Dördüncü flaştan sonra düğmeyi bırakın. Zebra termal yazıcınız fabrika ayarlarına döndürülür.
Bahşiş

    
Zebra termal yazıcınızı fabrika ayarlarına geri döndürdükten sonra, üniteyi kapatarak, iki saniye bekleyerek, üniteyi açarak ve gösterge ışığı iki kez yanıp sönene kadar "Besleme" düğmesini basılı tutarak kalibre edebilirsiniz. Yazıcınızın yerleşik kalibrasyon rutinleri başlar. Yazıcının dahili bileşenlerinin ses çıkardığını duyarsınız ve işlemin ne zaman sona erdiğini göreceksiniz.

Termal Transfer Yazıcılar Nedir? Nasıl Çalışır?

Nokta matrriksi, boya süblimasyonu ve lazer yazıcılar gibi çeşitli yazıcı türleri vardır. Bu mürekkep tabanlı yazıcılarda bir farklılık termal ribbon transferi yazıcıdır. Fonksiyonel olarak boya süblimasyon yazıcıları gibi tasarlanmış olsa da, termal transfer ribbon yazıcıları, boya ya da pigment esaslı mürekkeplerle doygunlaştırma kağıdına kıyasla, renkli ribbon mürekkebi kağıda küçük damlacıklar halinde eriterek çalışırlar. Tüm yazıcılarda olduğu gibi, termal transfer ribbonu yazıcılarının da, bir tanesini ofisinize dahil etmeden önce düşünmeniz gereken çok sayıda artı ve eksileri vardır.

Nasıl çalışır;

Termal bazlı ve boya süblimasyon yazıcıları arasındaki başlıca ayrım, mürekkep parçacıklarının kağıda aktarılma biçimidir. Boya süblimasyon yazıcıları, ilk önce kuruması gereken mürekkeple kağıt doldururken, termal yazıcılar ısıtılan ve baskı verilerini kağıt üzerine aktaran epoksi veya mumdan yapılmış bir mürekkep şeridini kullanır.

Kullanımları;

Termal ribbon aktarma yazıcıları, mürekkep ve lazer yazıcılardan çok daha hızlı yazdırabilir ve saniyede altı ila 12 inç arasında ortalamaları vardır; bu da onları özellikle perakende ve nakliye işletmelerinde kullanışlı kılar. Termal mum transfer yazıcıları öncelikle barkodlar, makbuzlar ve sevkıyat etiketleri oluşturmak için hızlı ve büyük miktarlarda kullanılır.
Uzun Ömür Baskı

Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarla üretilen baskılardan farklı olarak, termal mum transfer yazıcılarıyla oluşturulan baskıların raf ömrü önemli ölçüde kısalır. Bazı lazer ve boya bazlı baskılar 25 yıla kadar sürebilirken, termal mum transferi ile oluşturulan baskılar endüstriyel kullanım için tasarlanmış olma eğilimindedir ve yaklaşık iki yıl maksimum bir baskı ömrüne sahiptir. Sıcak ortamdan Termal ribbonlu baskılar, boya veya mürekkep bazlı baskılara nazaran daha çok etkilenir.
Baskı kalitesi

Termal transfer ribbonlı yazıcıları endüstriyel ve iş amaçlı olarak tasarlanmış olsa da, bunları tam renkli fotoğraf baskıları oluşturmak için de kullanabilirsiniz; Bununla birlikte, termal mum baskılarının baskı kalitesi, lazer veya mürekkep bazlı baskılar kadar yüksek değildir. Daha düşük kaliteye ek olarak, termal balmumu baskılar, diğer yazıcı türlerine göre zamanla aşınmaya daha yatkındır ve bu nedenle daha pahalı baskı yöntemleri kullanarak bir projeyi tamamlamadan önce bir baskı projesinin çalışma belgelerini oluşturmak için sıklıkla kullanılır.

TERMAL YAZICILAR NASIL TEMİZLENİR?

Termal Yazıcı Nasıl Temizlenir

Termal yazıcı, üzerine bir bölüm termal mum şeridi eriterek bir etiket veya kağıt üzerinde işaretler oluşturan bir yazıcı türüdür. Termal yazıcılar genellikle barkod etiketlerini ve etiketleri basmak için kullanılır. Üreticilerin çoğu, şerit değiştirildiğinde termal yazıcının baskı kafasının temizlenmesini önerir. Düzenli temizlik, termal yazıcı kafasını sık sık değiştirmek zorunda kalmanızı engeller, bu da termal yazıcı kafasının bir termal yazıcıda en pahalı yedek parça olmasından dolayı faydalıdır.
Adım

Yazıcıyı kapatın.
Adım

Baskı kafası erişim kapağını kaldırarak termal yazıcıyı açın. Bu, baskı kafasını, şeritini, kağıt makarasını ve termal yazıcının diğer dahili bileşenlerini açığa çıkarmak için salınması gereken bir paneldir.
Adım

Şeridin kolaylıkla çıkarılabilmesi için baskı kafasını serbest bırakan kolu itin. Baskı kafasını görebilmek için şeridi bir kenara çekin.
Adım

Tüysüz bezini izopropil alkol ile nemlendirin.
Adım

Mendilin nemlendirilmiş bölümünü, az miktarda basınçla birkaç kez termal baskı kafası boyunca silin. Bu, zamanla birikebilecek karbon birikimini ve şerit tozunu kaldıracaktır. Baskı kafasının kuruması için birkaç dakika bekleyin.
Adım

Baskı kafasındaki şerit kabloyu değiştirin. Baskı kafası ünitesini yerine geri iterek baskı kafası kolu orijinal konumuna geri dönün.
Adım

Yazıcı kafası erişim kapısını kapatın ve termal yazıcının gücünü açın. Termal yazıcıyı test etmek için bir etiket veya barkod etiketi bastırın.

Yazıcı Kafa (TPH)
Termal transfer baskı, birçok baskı sistemi gibi, malzemenin kağıt üzerine basıldığı etkili bir dijital baskı yöntemidir. Ribon veya termal kağıtlar üzerine olmak üzere iki çeşitte baskı yöntemi vardır. Kağıt, karton, plastik vb. materyallerin üzerine baskı yapılmasını sağlar.
Küçük İşletmeler İçin Kendi Barkodlarınızı Oluşturma Rehberi


Küçük İşletmeler İçin Kendi Barkodlarınızı Oluşturma Rehberi


Envanter işlemlerinizi otomatikleştirmek isteyen küçük bir işletme iseniz, 1B barkod ihtiyacınız olan şeydir. Tek boyutlu (1D) barkod veya doğrusal kod, alfa ve sayısal karakterlerden oluşan bir kümedir. Ürün bilgilerini tutar ve envanter öğelerini izler. Bu kılavuz, kendi barkodlarınızı oluşturmak ve kullanmanız gereken doğru kod türünü seçmek için kullanılabilecek farklı standartlar ve kaynaklar konusunda size yol gösterecektir. Barkodlar, aşağıdakiler için kullanılan uygun maliyetli bir araçtır:

    Varlık Takibi
    Satış Siparişleri Oluşturma
    Ürün Bilgilerinin Saklanması

Aksi takdirde manuel olarak yapılacak işlemleri otomatik hale getirir. Dahası, operasyonel verimliliği artırır ve yanlışlıkları azaltır.

Çevrimiçi Barkodlar için Kaynaklar

İç süreçlerinizi izlemek için barkodlar oluşturmak istiyorsanız, ücretsiz bir çevrimiçi barkod oluşturucu kullanmak kolaydır. Belki hızlı bir şekilde satış siparişleri oluşturmak isteyebilirsiniz. Bir barkod okuyucu ve sattığınız tüm ürünlerin bir ürün sayfasına sahip olarak, Satış Noktası (POS) simüle eden öğeleri hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz. Ya da işinizde çok fazla sipariş var ve depo personelinin stok kalemlerinin yerini izlemenin kolay bir yoluna ihtiyacınız var. Envanterle ilgili süreçlerinizi yönetmek için bir barkod kullanarak zaman kazandırır ve hataları en aza indirir. Başlangıç ​​için bu çevrimiçi barkod oluşturucuların birini kullanın. Kaydedebileceğiniz bir görüntü oluşturacaklardır. Barkodlarınızı izlemek için, resmi ürün açıklamasına sahip bir e-tabloya kaydedin.

Kendi Barkodlarınızı Elektronik Tabloya Yapma

Ücretsiz Barkod Oluşturucular:

    Online Barkod Oluşturucu - Kullanımı kolaydır ve güzel bir arayüze sahiptir. Çeşitli barkod türleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca, arka plan rengini ve kodun özelleştirebilirsiniz. Ayrıca PDF, AI, PS ve SVG'de indirilebilir formatlar sağlıyorlar.

     Barkod Oluşturucu - Doğrusal ve 2D barkod oluşturma yeteneği sağlayan başka bir çevrimiçi kaynak.

    Archon Free Barcode Font 39 - InFlow Inventory, Microsoft Word veya Excel ile kullanılabilen bir yazı tipi uzantısı sağladı. Kullanmak için, verilerinizi yazmanız ve bilgilerinizi vurgulamanız yeterlidir. Font açılır listesinde Free 3 of 9'u seçin. Verileri Code 39 barkoduna dönüştürecektir.

Archon Free Font 39 Uzantısı

Kod 39 ile Kod 128 arasında

Barkodlarınızı dahili kullanım için standartlaştırırken, küçük bir işletme için en iyi seçenek Kod 39'dur. Kod 39, fiili standarttır. Gıda dışı ürünler için en yaygın kullanılan koddur ve neredeyse tüm okuyucular bunu çözebilirler. Bununla birlikte, kodunuzda daha fazla veri barındırmanız gerekiyorsa, kod 128 iyi bir alternatiftir. Bu kod, alanı daha verimli kullanır ve daha yoğun bir görüntü üretir. Ancak Kod 128 ile ilgili dezavantaj, tüm tarayıcıların okuyamayacağıdır. Güvenli tarafta olmak için Kod 39'a geçin.

İşletmemde UPC veya EAN Kodları Gerekiyor mu?

İşletmeniz perakende mağazalara ürün üretir veya satıyorsa, ürünlerinizden her biri için oluşturulmuş barkodlara ihtiyacınız olacaktır. GS1, UPC ve EAN barkod standartlarını geliştiren ve koruyan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. GS1 ve Nationwide Barkod gibi satıcılar, işletmenizin ve ürünlerinizin benzersiz bir tanımlayıcısı oluşturacaktır. Bilgileriniz global veritabanında saklanır. Başlamak için işinizi kaydettirmeniz ve üye olmanız gerekir.

UPC ve EAN Kodu Arasındaki Fark?

Bir barkod veya Bir Küresel Ticaret Eşya Numarası (GTIN), tedarikçiler ve perakendecilerin birbirleriyle iletişim kurmaları için standart bir küresel dil sağlar.

    Evrensel Ürün Kodu (UPC) - Amerika Birleşik Devletleri'nde geliştirilmiştir ve 12 basamaklı bir barkod içerir. Bu standart küresel olarak kullanıldı, ancak öncelikle Kanada'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmaktadır.

    Eskiden Avrupa Yazı Numarası olarak adlandırılan Uluslararası Madde Numarası (EAN), ilk rakamlarla birlikte bir ülke kodunu belirten 13 basamak içermektedir. Bu standart Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika, Avustralya ve Latin Amerika'da kullanılır.

Ne Tür Barkod Yapmalıyım?

Barkodlarınızı oluştururken sunduğunuz pazarları göz önüne almanız gerekir. İşletmeniz yalnızca ABD ve Kanada'ya ürün satıyorsa UPC barkodları oluşturun. Daha küçük Amerikan ve Kanada perakendecileri, EAN kodlarını okumak için barkod tarayıcılarına sahip olmayabilir. Dolayısıyla, ürünlerinizi bir UPC'de standartlaştırarak, barkodunuzun her zaman kaldırılacağından emin olursunuz.

QR Kodu nedir?

1994 yılında, aksi takdirde QR kodları olarak ifade edilen 2D kodlar, Toyota'nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından oluşturuldu. Üretim sürecinde araçları izlemek için kodu kullandılar. Bu kare kod büyük şirketler için önem kazandı ve pazarlama kampanyaları için yoğun şekilde kullanıldı.

Termal Transfer Yazıcılar Nasıl Çalışır?
Termal transfer yazıcı nedir? Termal transfer yazıcı, kağıda, banta (naylon, polyester veya vinilden yapılmış) balmumu veya reçine esaslı "mürekkep" eriterek etiket ve işaretler oluşturan bir yazıcı türüdür ve hatta ısı büzüşmeli boru gibi malzemeleri içerir. Termal transfer yazıcıları, solma direnci yüksek olarak bilinirler ve özellikle barkodlar oluşturmak için çok uygundurlar.
Barkod Nedir?
Bir barkod, bir tarayıcı tarafından okunabilen, paralel siyah çizgilerden ve çeşitli genişliklerde beyaz boşluklardan oluşan kare veya dikdörtgen bir görüntüdür. Barkodlar, hızlı tanımlama aracı olarak ürünler üzerine uygulanır. Perakende satış mağazalarında, satın alma işleminin bir parçası olarak stokları takip etmek için depolarda ve diğer birçok kullanımda muhasebede yardımcı olmak için faturalarda kullanılırlar.
Barkod Hakkında Sık Sorulan Sorular
Genel Barkodlama Barkod nasıl çalışır? Bir barkod aslında bir makinenin okuyabileceği görsel bir desenle bilgiyi kodlamanın bir yoludur. Siyah ve beyaz çubukların (öğeler) bileşimi, o barkod türü için belirlenmiş bir algoritmayı izleyen farklı metin karakterlerini temsil eder. Elemanların sırasını değiştirirseniz, farklı bir metin elde edersiniz. Barkod tarayıcı, bilgisayarınızın anlayabileceği bir metin dizisine dönüşen siyah-beyaz desenini okur.
Barkod Sözlüğü
1D Barkod Tek boyutlu (1D) bir barkod, doğrudan bağlı olduğu nesneyle ilgili makinenin okunabilir bir temsilidir. Geleneksel 1D barkod, sayıları veya karakterleri temsil eden paralel çizgilerden oluşur. Barkod soldan sağa doğru okunur ve bir barkod tarayıcı kullanılarak taranabilir. En yaygın 1D barkod sembolojileri EAN-13 ve EAN-8, UPC-A ve UPC-E, Code 128, ITF ve Code 39'dur.