RSS

Blog

HAKKIMIZDA..

2009 yılında, otomatik tanımlama, veri toplama (OT/VT) çözümleri geliştirmek ve bilişim sektörüne destek hizmetleri üretmek amacıyla kurulduk. Karca Bilişim Teknolojileri Limited şirketi olarak başlıca hizmetlerimiz donanım satışı, teknik servis ve bilişim destek hizmetlerinden oluşuyor. Alt başlıklarla çeşitlenen hizmet konularımız ile müşterilerimizin gelişimlerine, güncel teknolojileri kullanarak ilerlemelerine destek oluyoruz.

Karca Bilişim Teknolojileri olarak her hizmetin en üst seviyede kalite standartları taşımasına özen gösteriyoruz. Sektörde hizmet vermeye başladığımız andan itibaren artan başarı grafiğimizi korumak adına sunduğumuz kaliteli servis için tüm gereklilikleri ilke edinmeye devam etmeye çalışıyoruz. Sağladığımız müşteri memnuniyeti ile tercih edilen lider firma olmak amacı ile kendimizi sürekli geliştirmekteyiz ve yenilikleri takip etmekteyiz. Bu anlayış ile yenilikçi ve kaliteli hizmeti müşterilerimiz ile buluşturmaktayız.

barkod png

İnsanlar grafik tasarım programlarında deneyim sahibi olmadıkça, çeşitli grafik görüntü dosyası formatları arasındaki farkları bilmesi pek olası bir durum değildir. Bazı formatlar özellikle web grafikleri ve baskı uygulamaları içindir. Bir resim veya fotoğraf için yanlış bir dosya formatı kullanıldığında, görselde fark belirir. Bir barkod görüntüsü için bir tarayıcı tarafından okunması gereken barkod sembolleri ile, bir barkod görüntüsü için yanlış bir dosya formatı kullanılması problemler yaratır, barkodlar ancak sadece barkod okuyucu ve tarayıcılar tarafından algılanabilenler. Ne yazık ki, bu konular yeni keşfediliyor.

Her türlü grafik biçiminde dijital barkodlar oluşturan çeşitli yazılım programları ve web siteleri vardır ve kullanıcılar ihtiyaçları için hangi formatın doğru olduğu konusunda bilgisiz kalmaktadırlar.

Aşağıdaki açıklama, popüler görüntü dosyası formatlarının her birini ve bunların uygun uygulamalarını açıklar.

 Yüksek Çözünürlük ve Düşük Çözünürlük

Barkod görüntülemede en önemli kısaltmalardan biri DPI. DPI, “inç başına nokta” anlamına gelir ve bir dosyanın çözünürlüğü için, görüntüdeki piksel yoğunluğunun kullandığınız uygulamaya uygun olup olmadığını hesaplamak için gerekli olan bir ölçü birimidir.. Web siteleri normalde görüntüleri 72 dpi'de görüntüler ve bu genellikle düşük çözünürlük olarak kategorize edilir. Bu çözünürlükteki görüntüler bir ekranda çok net görünüyor ancak yazdırıldığında bulanık görünüyor.

Yazdırılabilir barkod görüntüleri için, ofset, flekso gibi yaygın baskı teknikleri çok daha yüksek çözünürlüklü dosyalar gerektirir - bazıları en az 2540 dpi'dir. Hassas dijital barkod resminin önemli bir bileşeni, baskı işlemlerinde meydana gelen kazanımı / azalmayı telafi eden “çubuk genişliği ayarı” dır (BWA). Bu ince ayar ayarı sadece yüksek çözünürlüklü bir görüntü ile mümkündür. BWA'yı hesaba katmayan bir barkod görüntü dosyası, çoğu baskı teknolojisi için doğru şekilde basılmayacaktır. Tasarım gereği, düşük çözünürlüklü dosyalar bu telafi faktörünü düzeltemezler..

 

raster vs vecctor

 

Çoğu görüntü dosyası iki genel kategoriden birine (raster dosyaları ve vektör dosyaları) sığar ve her kategorinin kendine özgü kullanımları vardır.

 
Raster görüntüleri

Raster görüntüler genellikle fotoğraflar ve web grafikleri için kullanılır (afiş reklamlar, resimler ve). Bu görüntüler bir görüntü oluşturmak için bir dizi piksel veya tek tek bloklar tarafından oluşturulur. Piksellerin çözünürlüklerine (yüksek veya düşük) göre belirli bir oranı vardır. Web merkezli kullanımlarına göre, çoğu, yalnızca tasarlandıkları boyutta iyi görünmek için optimize edilmiştir, böylece mümkün olduğunca az bellek ve bant genişliği kullanırlar. Raster bir görüntüyü yeniden boyutlandırdığınızda, pikselleri kendiniz yayarsınız, bu da “pikselli” veya bulanık bir görüntü ile sonuçlanabilir.

Raster görüntüler iki ana renk modundan birinde kaydedilebilir: CMYK ve RGB.

CMYK, siyan, macenta, sarı ve anahtar (siyah) anlamına gelen dört renkli bir baskı işlemidir. Bu renkler, baskı işlemi sırasında birleştirilecek dört mürekkebi temsil eder. Bu formatta kaydedilen dosyalar fiziksel baskı için optimize edilecektir.

RGB, kırmızı, yeşil ve maviyi temsil eden açık tabanlı bir renk modelidir. Bunlar, diğer renkleri üretmek için bir araya gelen üç ana ışık rengi. Bu formatta kaydedilen dosyalar web, cep telefonları ve video için en uygun hale getirilir - ekranda görüntülenen her şey.

Vektör görüntüler

Vektör görüntüler pikselden ziyade orantılı formüller kullanılarak oluşturulduğundan çok daha esnektir. Raster görüntülerin aksine, vektör görüntüleri çözünürlükten bağımsızdır. Bir vektör görüntüsünü küçülttüğünüzde veya büyüttüğünüzde, şekilleriniz büyür, ancak herhangi bir ayrıntıyı kaybetmez veya herhangi bir pikselleştirme elde edemezsiniz. Tüm dijital barkod resmi bir vektör resmi olarak oluşturulmalıdır.

 barkod png

Görüntü dosya formatları

 

TIF - Etiketli Görüntü Dosyası

Bir TIF büyük bir tarama dosyasıdır ve düzenlemek istediğiniz herhangi bir bitmap görüntüsü için en iyisidir. Esasen her piksel belirli bir çözünürlük için bitma olabilir. Sonuç olarak, TIF dosyaları yüksek çözünürlükte olabilir, ancak daha büyük dosya boyutları olacaktır. TIF görüntüleri, baskı ve / veya düzenleme için fotoğraf kaydederken idealdir. Çok büyük boyutlarından dolayı web üzerinde veya baskı uygulamalarında kullanılma eğilimindedirler.

 

GIF - Grafik Değişim Biçimi

GIF, Grafik Değişim Biçimi anlamına gelen kayıpsız bir raster biçimidir. GIF görüntüleri RGB renk uzayında 256 renge kadar oluşturulmuştur. Sınırlı sayıda renk nedeniyle, dosya boyutu büyük ölçüde azalır. Bu, bir görüntünün daha hızlı bir şekilde yüklenmesi gereken web projelerinde, daha yüksek bir kaliteyi korumak için ihtiyaç duyulan ortak bir dosya türüdür. Barkod yazdırma uygulamaları için GIF dosya formatları asla kullanılmamalıdır.

 

JPEG (veya JPG) - Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu

JPEG görüntüler şu anda çevrimiçi fotoğraflar için en çok kullanılan dosya biçimidir ve tam bir renk yelpazesini destekler.

Termal Yazıcı Kafaları Nasıl Temizlenir?

Termal Yazıcıların nasıl temizlenmesi ile ilgili videosunu youtube kanalımızda bulabilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=Gcwepikhnig&feature=youtu.be

 

 

Zebra ZT410 Yazıcı Kafa Değişimi

Zebra ZT410 Yazıcı modelinin yazıcı kafa değişim videosunu youtube kanalımızda bulabilirsiniz.

İşletmeler teknik servis ücretlerinin yüksekliğinden şikayet etmektedirler.  İlgili video ile kendiniz rahatlıkla termal yazıcı kafanızı değiştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=vt3FPDpgcFA

 

Barkod Ribonu Nasıl Üretilir?

Termal Transfer ribbonu, baskı için gerekli olan mürekkebi içeren sarf malzemesidir. Neredeyse özdeş dış görünüşüyle ​​ribbonlar, Termal Transfer filminin (arka kaplama, polyester film, mürekkep katmanı) özelliklerine ve aynı zamanda ruloyu oluşturan tüm bileşenlere göre değişmektedir.

Araştırma & Geliştirme

Dünyanın her yerindeki Termal Transfer yazıcı üreticilerinin onayladığı ürünleri geliştirmek için 40'tan fazla kişi ve teknolojinin en ileri seviyesinde ekipman.

Mürekkep üretimi

Ribbonun içsel nitelikleri, bileşen seçimi, bunların fiziko-kimyasal özellikleri ve en sonunda öğütülmeleri ile yakından ilişkilidir.

Bu ilk aşamanın kalitesi, ürünün performansının garantisidir.

Termal Transfer filminin kaplanması

Üretim prosesi sırasında, bir veya daha fazla mürekkep tabakası uygulanan bir tarafa şeffaf bir polyester film açılır ve diğer tarafta, arka kaplama olarak bilinen koruyucu bir kaplama uygulanır.

Termal Transfer Rulosunu Dilimleme

Dilme işleminin kalitesi, Termal Aktarım yazıcısı içindeki rulonun düzgün çalışmasının ardında kalıyor. Önemli noktalar, yazıcı özelliklerine, sargı geriliminin ustalığına ve kullanılan bileşenlerin seçimine uygundur.

Termal transfer rulo paketleme

Ambalaj, yeterli ürün koruması sunmalı ve tanımlama ve izlenebilirlik sağlamalıdır.

Gıda Hizmet Sektöründe Barkodlar

Gıda Hizmet Sektöründe Barkodlar

ekmek dilimleri üzerine bir barkod koymak özellikle pratik olmasa da, gıda servisi endüstrisi tedarik zincirinin her adımında barkodlara yer ayrılır.

Diğer alanlar gibi, gıda üretimi dağıtımın titiz takibini gerektirir. Dinamik bir barkod sistemi, günümüzün yiyecek hizmetleri şirketleri için birçok uygulamaya sahiptir:

    Depodan nihai varış noktasına hareket ettikçe gıda gönderilerinin dağıtımını izleme
    Tek tek gönderilerde son kullanma tarihlerini kaydetme
    Fatura tutarsızlıklarını azaltma


Barkod teknolojisindeki gelişmeler, termal transfer veya termal yazıcılarla isteğe bağlı baskıya izin verir. Etiketler, doğrudan ürün üzerine veya paketler üzerine için üretim esnasında basılabilir. Bu arada, lazer işaretleme doğrudan meyve ve sebze derisine bir barkod yerleştirmek için kullanılabilir.

Gıda hizmetleri endüstrisi, etiketleme için özel, gönüllü kılavuzlara sahiptir. Bazı barkod sistemleri “kapalı döngü” dir, yani sadece dahili kullanım içindir. Kapalı döngü sistemlerinin GS1 veya UPC standartlarına uyması gerekmez. Öte yandan, “açık döngü” barkod sistemleri, yani harici olarak kullanılacak olanlar GS1 ve UPC yönergelerini karşılamalıdır. Gıda servisi GS1 ABD Standartları Girişimi, gıda ürünlerinde kullanılan barkodların çeşitli yönlerini yönetir:

    Yer belirleme: Her üretici, operatör ve distribütörün bir Küresel Konum Numarası (GLN) olmalıdır.
    Ürün tanımlama: Her bir gıda ürünündeki Global Trade Item Number® (GTIN®) benzersiz bir tanımlama sağlar.
    Ürün özellikleri: Temel ürün bilgileri, operatörlere, üreticilere ve distribütörlere kapsamlı verileri kolayca ve verimli bir şekilde paylaşma konusunda yardımcı olur.
    Küresel veri senkronizasyonu: GS1, şirketlerin açık veriye erişebilmeleri ve erişebilmeleri için açık bir platform olan Global Data Synchronization Network®'i kurdu.

GS1 Standartları, gıda hizmetleri endüstrisinde tek tip standartların eksikliğini düzeltmeyi amaçlamaktadır. Ağırlık ölçümündeki farklılıklar ve ürün sayımlarının çeşitliliği, tek tip kodlamayı zorlaştırır. Ayrıca yerel tedarikçiler genellikle barkodlama standartlarından habersizdir. Bu boşlukları köprüleyen bir sistemin olmaması, tek tip etiketlemeye engel olduğunu kanıtladı.

Böylece GS1 ABD’de kuruldu. Bu koalisyon ortak standartları benimsemeyi taahhüt eden Tyson Foods, Inc, Nestlé Professional ve Darden Restaurants gibi 55 yerli ve uluslararası gıda hizmetleri şirketlerinden oluşmaktadır. Şu anda 45 üye zaten uyuyor ve grup 2015 yılına kadar ABD'nin% 75 uyumluluğunu umuyor.

Bu yönergelerin endüstri çapında benimsenmesi, tedarik zincirinin her adımında, ürünlerin fiziksel dağılımından veri tabanı yönetimine kadar her zaman akıcı olacaktır. Üreticiler, dağıtıcılar ve operatörler, dünyanın herhangi bir yerinden doğru bilgilere erişerek hataları ortadan kaldırır ve çoğaltılmış işleri azaltabilir. Sonunda barkodlar, gıda endüstrisinin benzersiz zorluklarına basit bir çözüm sunar.

Barkodların En İyi Sekiz Faydası

Barkodların En İyi Sekiz Faydası

Barkodlar genellikle maliyetleri düşürmek ve zaman tasarrufu için bir yöntem olarak göz ardı edilir. Verimliliği arttırmak , masrafları azaltmak isteyen işletmeler için hem ekonomik hem de güvenilir bir seçenektir.

  1.  Barkodlar insan hatası olasılığını ortadan kaldırır. Elle girilen veriler için hataların oluşması, barkodlardan önemli ölçüde daha yüksektir. Barkod taraması hızlı ve güvenilirdir ve verileri elle girmekten daha az zaman alır.
   2.Barkod sistemi kullanmak çalışan eğitim süresini azaltır. Barkodları okumak için elde tutulan tarayıcıya hakim olmak sadece birkaç dakika alır. Ayrıca, çalışanların tüm bir envanter veya fiyatlandırma prosedürü ile aşina olmaları gerekmez. Bu ayrıca çalışan eğitimini daha az pahalı hale getirmektedir, çünkü ekstra eğitim süresi için ödenmesi gerekmemektedir ve başka bir çalışanın eğitim için telafi edilmesi gerekmez.
   3.Barkodlar tasarım ve baskı için ucuzdur. Genel olarak, amaçlarına bakılmaksızın veya yapıştırılacakları yerde sadece etiket tutarlar. Çeşitli yüzeylerde ve malzemelerde ekonomik olarak özelleştirilebilirler.
    4.Barkodlar son derece çok yönlüdür. Her türlü veri toplama için kullanılabilirler. Bu fiyatlandırma veya envanter takip bilgilerini içerebilir. Ek olarak, barkodlar hemen hemen her yüzeye bağlanabileceğinden, yalnızca ürünlerin kendileri değil, aynı zamanda giden gönderiler ve hatta ekipmanı izlemek için kullanılabilirler.
   5. Envanter kontrolü geliştirir. Barkodlar envanteri tam olarak takip etmeyi mümkün kıldığından, stok seviyeleri takip altına alabilir. Ekipmanın yeri de izlenebilirsiniz, arama için harcanan süreyi kısaltır ve kaybedilen ekipmanın değiştirilmesi için harcanan paradan daha önemlidir.
    6.Barkodlar daha iyi veri sağlar. Envanter ve fiyatlandırma bilgileri için bir barkod kullanılabildiğinden, her ikisinde de hızlı bir şekilde veri elde etmek mümkündür. Ayrıca, barkodlar gerektiğinden ilgili bilgileri içerecek şekilde özelleştirilebilir. Çok çeşitli uygulamalar için hızlı ve güvenilir veriler sağlarlar.
   7. Barkodlardan elde edilen veriler hızlıdır.Bilgiler doğrudan merkezi bilgisayara tarandığından, neredeyse anında hazırdır. Bu hızlı geri dönüş, veri girişi veya geri çağırma konusunda zaman kaybını önler.
   8. Barkodlar daha iyi karar vermeyi teşvik eder. Veriler hızlı ve doğru bir şekilde elde edildiğinden, daha bilinçli kararlar vermek mümkündür. Daha iyi karar verme, sonuçta hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar.

Hem ucuz hem de kullanıcı dostu barkodlar, fiyatlandırmadan envantere kadar çeşitli verileri izlemek için vazgeçilmez bir araç sağlar. Kapsamlı bir barkodlama sisteminin nihai sonucu, genel gider azalmasıdır.

Barkod Okuyucu Kullanmanın Avantajları

Barkodların gelişiyle birçok işletme kısa sürede sistemin getirdiği avantajların farkına vardı. İlk olarak bir market satış çözümü olarak tasarlanan barkodların kullanımı kısa sürede depo yönetimi gibi diğer birimlerde de kullanıldı. Şirketler, sabit varlıklarını takip etmenin bir yolu olarak barkodları kabul ettiler. Kütüphaneler bile kitaplarını barkodlarla etiketleyerek stoklarını takip altına alabildi. Barkod okuyucular kısa sürede bir yaşam biçimi ve çoğu iş ortamında bir zorunluluk haline geldi.

Barkod okuyucular artık bir işletmenin günlük bir ekipman parçası ve işletmeler barkod teknolojisi olmaksızın verimli olamaz hale geldirler. Barkod teknolojilerinin bir dönüm olduğunu burada görebilirsiniz:

    Zamandan Tasarruf. - Envanter yapmanın yollarını düşünün.

Eskiden her şey fiziksel olarak elle kaydedilmek zorundaydı fakat artık barkodlar tüm bilgileri içermektedir. Gerekli olan tek şey bir barkod taraması ve bu bilginin bir bilgisayara aktarılmasıdır. Bu kadar kolay bir şekilde stoklarını veya satışınızı takip edebilirsiniz.    Artırılmış Verimlilik - İnsanoğlu yanılmaz değildir, bu nedenle, bilgi kaydederken ve diğer öğeleri takip ederken hatalar yapılabilir. Buna ek olarak, eğer bir kişi, bir maddenin tarihini öğrenmek isterse, eski kağıtlarda, tozlu raflarda ve kağıt parçasının kaybolmadığı ya da yanlış yorumlanmayacağı umuduyla, bir arama yapmak zorunda kalırdı . Barkod taraması ile, sadece birkaç saniye içinde bu eşya hakkında bilmek istediği her şeyi bulabilir.

     MinumumHatalar - Yine, insan hatası, birçok başarısızlık suçundan sorumlu tutulabilir; bu da, işin her yönüyle, kaçırılan gönderilerden, ekstra maliyete kadar, arızaların meydana geldiği yeri bulmak için harcanan zamana kadar sorunlara neden olabilir. Bazı işletmelerde, büro hatası oldukça maliyetli ve hatta zararlı olabilir. Barkod tarayıcıları hataları kesiyor ve bu hatadan birazını denklemden alıyor. Barkodlarla daha az hata olur.

    Daha Sorunsuz İç Operasyonlar - Kuralların takip edildiğinden emin olmak için her işletme için her zaman bir kontrol ve denge sistemi vardır - hem iç hem de dışsal olarak çeşitli yönetim organları vardır. Örneğin, bir işletme her varlık için IRS'yi hesaba katmalıdır. Şirketler her yıl yüzlerce saat harcayabilir ya da bunları takip etmek için varlıklarının barkodlarını kullanabilirler. Ayrıca, iç operasyonlar daha sorunsuz çalıştıklarında, müşterileri ile iş yapma şekilleri de sorunsuz bir şekilde çalışır.

Birçok sektörde rekabet gücü ile üstte kalmak için bedeller öder. Birçok işletme, pazarda rekabet etmek için gerekli olan her şeyi kullanacaktır. Barkod buluşu ve barkod tarayıcıların kullanımı sayesinde bu işletmeler, barkodların zamandan ve paradan tasarruf etmelerinin çeşitli yollarıyla bir mücadele şansına sahiptir.

Barkod Okuyucu

Barkod okuyucu (POS tarayıcı, barkod okuyucu, fiyat tarayıcı)


Bir fiyat tarayıcı veya satış noktası (POS) tarayıcı olarak da adlandırılan bir barkod okuyucu, bir barkodda yer alan bilgileri yakalamak ve okumak için kullanılan bir el tipi veya sabit giriş cihazıdır. Bir barkod okuyucusu, bir tarayıcı, bir kod çözücü (dahili veya harici) ve okuyucuyu bir bilgisayara bağlamak için kullanılan bir kablodan oluşur. Bir barkod okuyucu barkodu sadece sayı ve / veya harf olarak yakalar ve çevirir, veri bir bilgisayar uygulamasına gönderilmelidir, böylece bir yazılım uygulaması verileri anlamlandırabilir. Barkod tarayıcıları, bir seri bağlantı noktası, klavye bağlantı noktası veya kama adı verilen bir arabirim aygıtı aracılığıyla bir bilgisayara bağlanabilir. Bir barkod okuyucu, barkod boyunca bir ışık demetini yönlendirerek ve geriye yansıyan ışık miktarını ölçerek çalışır. (Barkod üzerindeki koyu çubuklar, aralarındaki beyaz boşluklardan daha az ışığı yansıtır.) Tarayıcı ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür, daha sonra kod çözücü tarafından verilere dönüştürülür ve bir bilgisayara iletilir.

Beş çeşit barkod okuyucu vardır - kalem çubukları, yuva tarayıcıları, Şarj Çift Cihazı (CCD) tarayıcıları, görüntü tarayıcıları ve lazer tarayıcılar.

    
Bir kalem değnek en basit barkod okuyucusudur. Hareketli parça içermez ve dayanıklılığı ve düşük maliyeti ile bilinir. Bununla birlikte, bir kalem çubuğu kullanıcı için bir meydan okuma sunabilir, bununla birlikte, barkod ile doğrudan temas halinde kalması, belirli bir açıda tutulması ve belirli bir hızda barkodun üzerinde hareket ettirilmesi gerekir.

    
Bir yuva tarayıcı sabit kalır ve üzerindeki barkodlu öğe el ile yuvadan çekilir. Slot tarayıcıları genellikle kimlik kartlarındaki barkodları taramak için kullanılır.

    
Bir CCD tarayıcının kalem çubuğundan daha iyi bir okuma aralığı vardır ve genellikle perakende satışlarda kullanılır. Tipik olarak, bir CCD tarayıcının "tabanca" tipi bir arayüzü vardır ve barkoddan en fazla bir inç uzaklıkta tutulmalıdır. Barkod her tarandığında, hata olasılığını azaltmak için çeşitli okumalar yapılır. CCD tarayıcının bir dezavantajı, giriş yüzeyinden daha geniş olan bir barkodu okuyamamasıdır.

    
Bir kamera okuyucusu olarak da adlandırılan bir görüntü tarayıcısı, barkodun bir görüntüsünü yakalamak için küçük bir video kamera kullanır ve daha sonra barkodun kodunu çözmek için gelişmiş dijital görüntü işleme tekniklerini kullanır. Bir barkodu yaklaşık 3 ila 9 inç arasında okuyabilir ve genellikle bir lazer tarayıcısından daha az maliyetlidir.

    
El ya da sabit olan bir lazer tarayıcının, işini yapmak için barkoduna yakın olması gerekmez. Tarayıcının yönlendirmeden bağımsız olarak barkodu okumasına ve bir barkodu 24 inç'e kadar kolayca okuyabilmesini sağlamak için bir ayna ve lens sistemi kullanır. Hata olasılığını azaltmak için, bir lazer tarama saniyede 500 tarama yapabilir. Özel uzun menzilli lazer tarayıcılar, 30 metreye kadar olan bir barkodu okuyabilir.

Barkod Yazicilar

Barkod Yazıcılar Barkod yazıcılar, en temel tabirle barkodları basmak veya kağıda işlemek adına kullanılan cihazlardır. Günümüzde 4 farklı barkod yazıcı bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır: 1. Nokta vuruşlu barkod yazıcılar, 2. Mürekkep püskürtmeli barkod yazıcılar, 3. Lazerli barkod yazıcılar, 4. Termal veya transfer yazıcılar. Tüm bu yazıcı türleri, barkodları kağıda farklı şekillerde işlemekte ve farklı işletmelerde kullanılmaktadırlar. Her işletme, vermiş olduğu hizmete, bütçesine ve kullanım amacına göre barkod yazıcı konusunda seçim yapabilmektedir. Bunun yanı sıra barkod yazıcıların bir diğer adı etiket yazıcılar olarak bilinmektedir. Barkod veya etiket sektöründe her iki adla görebilmekte mümkün olan bir durumdur. Barkod yazıcıların tercih edilmesinin altında birçok neden yatmaktadır. Barkod yazıcıların, barkod yazdırma desteği konusunda diğer yazıcı türlerine göre hem kolay hem de uygun maliyetli olması, bu konudaki en temel sebeplerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra barkod yazıcıların bu denli fazla tercih edilmesindeki bir diğer neden, yapısal anlamda farklı olan etiketlere dahi baskı yapabiliyor olmasıdır. Bu sayede özel durumlarda çözüm üretilmesi konusunda büyük bir avantaj sağlamakta, haliyle işletmeyi hem bazı yüklerden hem de çeşitli maliyetlerden kurtarmaktadır. Bununla birlikte barkod yazıcılar, yakarak çalışma sistemi ile barkod yazmaktadır ve bu sayede yazılan barkoddaki baskı kalitesi en üst seviyede olmaktadır. Bu sayede baskı sırasında dağılma olayı en aza iner ve daha net barkod baskıları ortaya çıkar. Barkod yazıcıların iki farklı baskı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; termal transfer baskı yöntemidir. Termal transfer baskı yönteminde ribbon olarak bilinen bir baskı maddesine barkodlar işlenmektedir. Bu işlenen barkodlar, uzun ömürlü, dış etkenlere karşı kendini koruyabilen ve daha sağlıklı barkodlar olmaktadır. Bir diğer yöntem ise direkt termal baskı yöntemidir. Bu yöntemde baskı kalitesi düşük ve kağıdın yanması yöntemi ile baskı gerçekleşmektedir. Ancak kullanım amacına göre son derece işe yarar olabilmekte ve maliyet açısından büyük fayda sağlayabilmektedir. Ayrıca basılan barkodun ömrü kısa olmakta, çevresel faktörlerden çok çabuk bir şekilde etkilenebilmektedir.