barkod png

İnsanlar grafik tasarım programlarında deneyim sahibi olmadıkça, çeşitli grafik görüntü dosyası formatları arasındaki farkları bilmesi pek olası bir durum değildir. Bazı formatlar özellikle web grafikleri ve baskı uygulamaları içindir. Bir resim veya fotoğraf için yanlış bir dosya formatı kullanıldığında, görselde fark belirir. Bir barkod görüntüsü için bir tarayıcı tarafından okunması gereken barkod sembolleri ile, bir barkod görüntüsü için yanlış bir dosya formatı kullanılması problemler yaratır, barkodlar ancak sadece barkod okuyucu ve tarayıcılar tarafından algılanabilenler. Ne yazık ki, bu konular yeni keşfediliyor.

Her türlü grafik biçiminde dijital barkodlar oluşturan çeşitli yazılım programları ve web siteleri vardır ve kullanıcılar ihtiyaçları için hangi formatın doğru olduğu konusunda bilgisiz kalmaktadırlar.

Aşağıdaki açıklama, popüler görüntü dosyası formatlarının her birini ve bunların uygun uygulamalarını açıklar.

 Yüksek Çözünürlük ve Düşük Çözünürlük

Barkod görüntülemede en önemli kısaltmalardan biri DPI. DPI, “inç başına nokta” anlamına gelir ve bir dosyanın çözünürlüğü için, görüntüdeki piksel yoğunluğunun kullandığınız uygulamaya uygun olup olmadığını hesaplamak için gerekli olan bir ölçü birimidir.. Web siteleri normalde görüntüleri 72 dpi'de görüntüler ve bu genellikle düşük çözünürlük olarak kategorize edilir. Bu çözünürlükteki görüntüler bir ekranda çok net görünüyor ancak yazdırıldığında bulanık görünüyor.

Yazdırılabilir barkod görüntüleri için, ofset, flekso gibi yaygın baskı teknikleri çok daha yüksek çözünürlüklü dosyalar gerektirir - bazıları en az 2540 dpi'dir. Hassas dijital barkod resminin önemli bir bileşeni, baskı işlemlerinde meydana gelen kazanımı / azalmayı telafi eden “çubuk genişliği ayarı” dır (BWA). Bu ince ayar ayarı sadece yüksek çözünürlüklü bir görüntü ile mümkündür. BWA'yı hesaba katmayan bir barkod görüntü dosyası, çoğu baskı teknolojisi için doğru şekilde basılmayacaktır. Tasarım gereği, düşük çözünürlüklü dosyalar bu telafi faktörünü düzeltemezler..

 

raster vs vecctor

 

Çoğu görüntü dosyası iki genel kategoriden birine (raster dosyaları ve vektör dosyaları) sığar ve her kategorinin kendine özgü kullanımları vardır.

 
Raster görüntüleri

Raster görüntüler genellikle fotoğraflar ve web grafikleri için kullanılır (afiş reklamlar, resimler ve). Bu görüntüler bir görüntü oluşturmak için bir dizi piksel veya tek tek bloklar tarafından oluşturulur. Piksellerin çözünürlüklerine (yüksek veya düşük) göre belirli bir oranı vardır. Web merkezli kullanımlarına göre, çoğu, yalnızca tasarlandıkları boyutta iyi görünmek için optimize edilmiştir, böylece mümkün olduğunca az bellek ve bant genişliği kullanırlar. Raster bir görüntüyü yeniden boyutlandırdığınızda, pikselleri kendiniz yayarsınız, bu da “pikselli” veya bulanık bir görüntü ile sonuçlanabilir.

Raster görüntüler iki ana renk modundan birinde kaydedilebilir: CMYK ve RGB.

CMYK, siyan, macenta, sarı ve anahtar (siyah) anlamına gelen dört renkli bir baskı işlemidir. Bu renkler, baskı işlemi sırasında birleştirilecek dört mürekkebi temsil eder. Bu formatta kaydedilen dosyalar fiziksel baskı için optimize edilecektir.

RGB, kırmızı, yeşil ve maviyi temsil eden açık tabanlı bir renk modelidir. Bunlar, diğer renkleri üretmek için bir araya gelen üç ana ışık rengi. Bu formatta kaydedilen dosyalar web, cep telefonları ve video için en uygun hale getirilir - ekranda görüntülenen her şey.

Vektör görüntüler

Vektör görüntüler pikselden ziyade orantılı formüller kullanılarak oluşturulduğundan çok daha esnektir. Raster görüntülerin aksine, vektör görüntüleri çözünürlükten bağımsızdır. Bir vektör görüntüsünü küçülttüğünüzde veya büyüttüğünüzde, şekilleriniz büyür, ancak herhangi bir ayrıntıyı kaybetmez veya herhangi bir pikselleştirme elde edemezsiniz. Tüm dijital barkod resmi bir vektör resmi olarak oluşturulmalıdır.

 barkod png

Görüntü dosya formatları

 

TIF - Etiketli Görüntü Dosyası

Bir TIF büyük bir tarama dosyasıdır ve düzenlemek istediğiniz herhangi bir bitmap görüntüsü için en iyisidir. Esasen her piksel belirli bir çözünürlük için bitma olabilir. Sonuç olarak, TIF dosyaları yüksek çözünürlükte olabilir, ancak daha büyük dosya boyutları olacaktır. TIF görüntüleri, baskı ve / veya düzenleme için fotoğraf kaydederken idealdir. Çok büyük boyutlarından dolayı web üzerinde veya baskı uygulamalarında kullanılma eğilimindedirler.

 

GIF - Grafik Değişim Biçimi

GIF, Grafik Değişim Biçimi anlamına gelen kayıpsız bir raster biçimidir. GIF görüntüleri RGB renk uzayında 256 renge kadar oluşturulmuştur. Sınırlı sayıda renk nedeniyle, dosya boyutu büyük ölçüde azalır. Bu, bir görüntünün daha hızlı bir şekilde yüklenmesi gereken web projelerinde, daha yüksek bir kaliteyi korumak için ihtiyaç duyulan ortak bir dosya türüdür. Barkod yazdırma uygulamaları için GIF dosya formatları asla kullanılmamalıdır.

 

JPEG (veya JPG) - Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu

JPEG görüntüler şu anda çevrimiçi fotoğraflar için en çok kullanılan dosya biçimidir ve tam bir renk yelpazesini destekler.

Yorumunu bırak