Doğru Barkod Okuyucu Seçim Kılavuzu

Barkod tarayıcıları her zamankinden daha kolay kullanılır hale geldi. Uzun zamandan beri, dekoder kutuları ve her yere gidecek çoklu kablo ile uğraşma günleri artık geride kaldı. Kabloyu tarayıcıyı bilgisayara takın ve çalışmaya başlayın!

İşlemler kolaylaşırken, artık tarayıcı seçeneklerinden ve çeşitlerinden seçim yapabiliyorlar. Doğru olanı seçmek, çeşitli türler arasından zor olabilir.

Doğru tarayıcıyı bulmanın ilk adımı özel ihtiyaçlarınızı belirlemektir:

• Tarayıcı nerede kullanılacak? Sağlam bir çevre midir?
• Ne sıklıkla kullanılacaktır?
• Ne tür bir barkod okuyacaksınız?
• Tarayıcı nasıl kullanılacak?
• Bir bilgisayara bağlı kalabilir misiniz?

Tarayıcıyı nasıl kullanacağınızı bilmek, hangi tarayıcı türüne , form faktörüne ve diğer seçeneklere ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu faktörlerin her birini anlamak ihtiyaçlarınıza göre doğru tarayıcı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Barkod Tarayıcı Tipleri
Uygun bir tarayıcı seçerken en önemli kaygılardan biri de tarama motoru türüdür. Bu, nihayetinde okuyacağınız barkod türüne ve bir ünitenin ne kadar agresif olmasına bağlıdır. 3 temel tarama motoru türü vardır:

Lazer
Bu, en çok bilinen tarayıcı türüdür. Siyah beyaz alanların bir barkodtaki yansımasını okumak için kırmızı bir diyot lazer kullanıyor. Lazer tarayıcılar yalnızca standart doğrusal (1D) barkodları okuyabilir, ancak aynı zamanda en uygun maliyetli seçenektir. Standart lazer tarayıcılar barkodun boyutuna bağlı olarak birkaç santimetreden bir buçuk adıma kadar okuyabilir. Motorola LS3408ER gibi geniş yansıtıcı etiketler kullanıldığında 35ft uzakta okuyabilen genişlemiş lazer tarayıcılar da bulunmaktadır.

Doğrusal Görüntüleyici
Doğrusal imge tarayıcıları , sadece 1D barkodları okudukları için lazerlere benzer. Ancak, lazerden yansıyan ışığı okumak yerine, barkodun resmini çekerler. Daha sonra kodu bu bilgileri ayıklamak için bu görüntüyü analiz eder. Honeywell 1300g gibi doğrusal görüntüleyiciler, okuma aralıkları ve maliyetleri benzer oldukları için lazer tarayıcı için çok iyi bir yedek haline gelmiştir. Doğrusal bir görüntüleyici, lazerlere kıyasla kötü yazdırılmış veya hasarlı kodları okurken daha iyi bir iş çıkarır. Daha agresif bir tarayıcıya ihtiyaç duyan uygulamalar için, lineer bir görüntüleyici aynı maliyet için mükemmel bir uyum olacaktır.

2D Alan Görüntüleyicileri
Lineer görüntüleyiciler gibi tam 2D görüntüleyiciler de analiz etmek için bir görüntü yakalarlar. Fakat doğrusal aygıtlarla karşılaştırıldığında, bu tarayıcılar her tür barkodu okuyabilir. 1D, yığılmış ve 2D barkodların tamamı bir 2D görüntüleyici tarafından desteklenir. Bu görüntülemecilerin sahip oldukları diğer bir avantaj, okurken barkodun yöneliminin önemli olmadığıdır. Lazerler ve doğrusal görüntüleyicilerle, göstergeyi barkod boyunca yatay olarak hizalamanız gerekir. Bir 2B görüntüleyici daha ayrıntılı bir görüntü alıyor ve daha akıllı, bu nedenle herhangi bir yönde bir kodu okuyabilirsiniz. Bu, daha az zorlukla daha hızlı okunur demektir. Honeywell 1900 gibi 2D görüntüleyiciler, monitör veya telefon ekranı da dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyden barkod okuyabilirler. Eklenen yetenekleri ve çok agresif okumalarıyla 2D görüntüleyiciler, tarama uygulamalarını hızlandırmak ve barkodların kullanım biçimlerini genişletmek için tüm sanayilerde daha popüler hale gelmiştir.

Biçim Faktörleri
Ne tür tarayıcı gerektiğini bilirseniz, bir sonraki büyük soru tarayıcının form faktörü olacaktır. Çoğumuz, perakende ve bakkalardan gelen temel tabanca tarzı ve tezgah içi tarayıcıları biliyoruz. Tarayıcılar için 5 temel form faktörü vardır ve her biri uygulamanıza ve tarayıcıyı nasıl kullanacağınıza bağlı olarak avantajlara sahiptir.

Elde taşınır
Elde Taşınabilir Barkod Tarayıcıları Bunlar, tarayıcıların içeri girdiği ve çok kolay çalıştırılabildiği en yaygın formdur. Sadece tarayıcıyı barkoda yöneltin ve tetiği çekin. Motorola LS2208 gibi çoğu model, ahizesiz kullanım için bir stand sunacaktır. El tarayıcıları kablo dağınıklığını önlemek ve hareketliliğinizi artırmak için kablosuz olarak da mevcuttur.

Sunum
Tanıtım Barkod Okuyucular Metrologic MS7580 gibi sunum tarayıcıları bir tezgah üstünde oturmak üzere tasarlanmıştır ve bunları alıp tutmaya ihtiyaç duymazlar . Bu tarayıcılar eller serbest tarama için yapılır ve okumayı tetiklemek gerekmez. Aynı şekilde, el tarayıcıları gibi tek bir hedefleyicinin yerine, sunum tarayıcılarının hedefleme ihtiyacını azaltmak için geniş okuma alanları vardır. Birçok öğeyi hızla taramak kolaydır, perakende check-out'larda bu tarayıcı türlerini bulacaksınız. Sadece tarayıcının önüne barkod sunun ve otomatik olarak okuyacaktır. Marketlerde gördüğümüz tip barkod okuyucular bu sınıfa girmektedir.

Mobil Bilgisayar
Mobil Bilgisayar Barkod Okuyucuları Temel tarayıcıların yaptıklarından daha fazlasını yaparken, mobil bilgisayarlar hem PC hem de tarayıcı tek bir cihazda olduğundan tam bir özgürlük sağlar. Diğer tarayıcıların bir bilgisayara bağlanması gerekiyorsa, Motorola MC75A gibi mobil bilgisayarlar, dahili belleğine bilgi depolarken veya Wi-Fi ve Hücresel (WAN) ağlarla iletişim kurarken serbestçe dolaşabilirler. Mobil bilgisayarlar, envanter yönetimi ve varlık takibi gibi gerçek hareketlilik gerektiren uygulamalar için idealdir.

Sayaç içinde
Sayaç Barkod Okuyucuları Tezgah içi tarayıcılar, sunum tarayıcılarına benzer; barkodu okuyucunun önüne sergilersiniz - ancak bunlar bir karşıt tabaka içine yerleştirilirler. Muhtemelen bakkallarda ve kendinden kontrol hatlarında bu tür tarayıcılara rastlarsınız. Datalogic Magellan 8300 gibi birimler, herhangi bir kullanıcı için kullanımı kolaydır. Birçok modelde ayrıca POS şeridine tamamen hizmet etmek için entegre ölçekler bulunur.

Sabit
Sabit Barkodlu Tarayıcılar Sabit bir tarayıcı , gerçekten daha büyük bir otomatikleştirilmiş sistemle entegrasyonu amaçlandığı için diğer türlere kıyasla biraz daha uzmanlaşmıştır. Bu tarayıcılar bir konveyör hattına veya bir kiosk üzerine monte edilir ve taranacak tipik bir tetikleyici veya düğme yoktur. Çoğu zaman, bu tarayıcılar daima açık veya harici sensörler veya denetleyiciler tarafından tetiklenecektir. Sabit tarayıcılar , Microscan MS-9 gibi geniş bir yelpazede hızlara sahiptir; kullanıcı müdahalesi olmaksızın çok yüksek hızdaki montaj hattına dahil olma yeteneğine sahiptir.

Sektörel Biçim Faktörleri

SanayiKablolu ElAkülü elSunumMobil BilgisayarSayaç içindeSabit
Perakende    
Bakkal    
Depolama    
Sağlık hizmeti      
Imalat    
Eğitim      
Lojistik    
Saha hizmetleri        

Bağlantı - Kablolu ve Kablosuz
Her tarayıcı barkod bilgilerini kullandığınız yazılımın içine iletmek için bir PC ile iletişim kurmalıdır. Tarihsel olarak, bir kablo vasıtasıyla bilgisayara doğrudan bağlanan kablolu tarayıcılar vardı. Bunlar halen en yaygın tarayıcı türüdür ve normalde PC ile bir USB bağlantısı aracılığıyla arayüz oluşturmaktadır . Birçok modelde seri (RS232) , PS / 2 ve tescilli terminal bağlantıları da mevcuttur. Akülü tarayıcılar hazır ve çalıştırmak kolaydır ve en ucuz seçenektir.

Kablosuz tarayıcılar günümüzde giderek daha fazla maliyetli hale geldiğinden daha yaygın hale gelmiştir. Bu avuçiçi tarayıcılar, kablolu bir tarayıcının yaptığı gibi çalışır; tarayıcı baz istasyonuna kablosuz olarak iletişim kurar. Bu baz istasyon daha sonra PC'nize bir kablo ile bağlanır. Beşikten ve tarayıcıdan bunlarla başa çıktığı için PC'nizin kablosuz desteği olması gerekmez. Beşiği takın, tarayıcıyı tabana bağlayın ve taramaya hazırsınız demektir. Kablolu bir tarayıcıyı, bilgisayarınız veya yazılımınız üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı için kablosuz bir tarayıcıyla değiştirmek çok kolaydır.

Çoğu kablosuz tarayıcı iletişim kurmak için Bluetooth kullanır, bu normalde size 33 ft'lik bir aralık verir. 200 ft'den daha fazla iletebilen özel Bluetooth ve özel kablosuz üniteler var. Bazı modellerde, toplu bellek modları ve doğrudan eşleştirme gibi kablolu tarayıcıların ek özellikleri yoktur. Örneğin Motorola LS4278 , beşiği kullanmadan bir aygıta doğrudan eşleştirebilir. Bu, yerleşik Bluetooth özelliklerine sahip bir dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefonla kullanmak için mükemmel bir eşleşme yapar. Kablosuz tarayıcılar, herhangi bir uygulamada kablo dolaşımından daha fazla mobilite ve özgürlük sağlayabilir.

Sağlamlık
Tarayıcınızı kullanacağınız ortam ne olursa olsun, sağlamlık her zaman göz önüne alınması gereken bir şeydir. Çevre büyük bir faktördür, ancak tarayıcının nasıl kullanılacağını da düşünmelisiniz. Standart bir ortama sahip olabilirsiniz, ancak tarayıcılar kötü muameleye maruz kalırsa, daha sağlam seçenekler zaman ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Çoğu tarayıcı, bir ofis veya perakende ortamında günlük kullanım için tasarlanmıştır. Bir zamanlar kazara düşüş tamam olacak. Ancak, tarayıcılarınızı bir depoda veya açık havada kullanıyorsanız, Motorola LS3408FZ gibi sağlamlaştırılmış bir ünite kullanmak isteyeceksiniz . Sağlamlaştırılmış ve standart bir model arasındaki farklar oldukça şiddetli. Dayanıklı üniteler tamamen tozdan arındırılmış ve betonda tekrar tekrar 6 ft damla tutabilir. Kauçuklaştırılmış bir kılıf ile, ciddi kötü muameleleri halledebilirler. Bazıları herhangi bir problem olmaksızın çekiç olarak bile kullanılabilir!

Parlak sarı veya kırmızı kutularıyla her zaman sağlamlaştırılmış bir tarayıcıya söyleyebilirsiniz. Daha pahalι olabilirler, ancak bir tarayιcι kesildiğinde kaybedilen zaman ve onu değiştirme maliyeti ilk ekstra maliyeti dengeler.

Doğru Tarayıcıyı Bulma
Bugün barkod tarayıcıları için mevcut olan tüm seçeneklerle, işletmenizin ihtiyaçları için doğru aygıtı bulmak önemlidir. Tarayıcıyı nasıl kullanacağınızı ve hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu belirlemek, karar vermeyi kolaylaştıracaktır. Hâlâ zorluk yaşıyorsanız veya ek sorularınız varsa, tarayıcı uzmanlarımıza bir çağrı yapın. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

barkod.com / bilgi@barkod.com