Doğru Barkod Yazıcı Seçim Kılavuzu

Termal tabanlı barkod yazıcılar, yüksek kalitede etiket, etiket, bilek bandı, makbuz ve bilet oluşturmak için çok ekonomik bir yol sunar. Diğer baskı teknolojileriyle karşılaştırıldığında, termal tabanlı seçenekler daha az bakım gerektirir, daha az pahalı ortamlara sahip olur ve mükemmel baskı kalitesini korurken daha hızlı yazdırır.

Bu tür yazıcılar tipik lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılarınızdan farklı olduğundan hangisinin en iyi işinize yarayacağını bilmek zor olabilir. Doğru yazıcıyı bulmanın ilk adımı, özel ihtiyaçlarınızı belirlemektir:

• Yazıcı nerede kullanılacak? Sağlam bir çevre midir?
• Ne tür bir medyayı vereceksiniz? Etiketler, etiketler, bileklik, makbuz veya bilet?
• Ne sıklıkla basacaksınız?
• Yazıcı sabit veya mobil bir uygulama olacak mı?

Bir yazıcıyı nasıl kullanacağınızı bilmek, hangi tür, yazdırma yöntemi ve diğer özelliklere ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki özellikleri anlamak ve gidermek, ihtiyaçlarınıza en uygun yazıcının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Yazıcı Türleri
Doğru yazıcıyı bulurken ilk soru, ne tür bir baskı işleminin yapılacağına karar vermenizdir. Yazıcılar, ne kadar mobil olduğuna ve etiketler, makbuzlar, biletler veya bileklik bantları oluşturup oluşturamayacaklarına göre 4 kategori türüne ayrılabilir.

Termal Etiket Yazıcıları
Bunlara "etiket" yazıcılar denebilir, ancak yazıcının içine sığacak herhangi bir ortamda yazdıkları için bunlar en esnek yazıcılardır. Öncelikle etiket yapıyorsanız ve ayrıca etiketler veya bileklik yapmak gerekiyorsa, bu yazıcılar hepsi bir arada çözümünüzdür. Ancak tüm termal etiket yazıcıları aynı değildir. Aralarındaki en büyük fark, baskı hacminden ne kadar ağırlıkla başedilebileceğidir. Bu yazıcılar pek çok biçimde gelir:

Masaüstü
Masaüstü Barkod Yazıcıları Bu yazıcı türü, haftada ortalama 500'den az etiket üreten küçük hacimli uygulamalar için üretilmiştir. Masaüstü yazıcılar, bir ofisteki varlık etiketleme veya bir perakende mağazasında hafif baskı görevleri için mükemmeldir. Zebra GK420t gibi yazıcılar , daha büyük yazıcılarla aynı kalitede ve geniş medya yelpazesi üretiyor ancak daha küçük bir hacim.

Sanayi
Endüstriyel Barkodlu Yazıcılar Endüstriyel yazıcılar , yüksek hacimli baskı uygulamaları için masaüstü modellerinden daha büyük ve dayanıklıdır. Günde birkaç bin etiketten gün boyu yazdırmaya kadar bu yazıcılar daha fazla medya tutacak şekilde tasarlanmıştır ve 0,5 "ila 8" genişliğinde baskıları destekleyen modeller bulunmaktadır. Datamax I-4208 gibi yazıcıları, büyük perakendecilerin yanı sıra imalat ve dağıtım merkezlerinde bulacaksınız. Büyük miktarda herhangi bir ortam türünü yazdırıyorsanız, en güvenilir seçenek endüstriyel etiket yazıcılarıdır.

Mobil
Mobil Barkodlu Yazıcılar Mobil yazıcılar termal etiket yazıcılarına benzer ancak herhangi bir PC'ye kablo bağlantısından bağımsızdır. Mobil yazıcıların boyutları küçük olduğundan birkaç sınırlama vardır. Çok yüksek hacimlerde üretilmez, rulo kapasitesi sınırlıdır ve genellikle 2 ", 3" veya 4 "maksimum baskı genişliğine sahiptirler. Ancak, hareket halindeyken etiket veya makbuz yapmak istiyorsanız, mobil bir yazıcı Kalçanıza sığan kompakt bir ambalaj içerisinde yüksek kalitede baskı sağlar.Bu yazıcılar, teslimat sürücüleri veya satış temsilcileri için sahada makbuzlar oluşturmak için ya da yerinde etiket yapmak zorunda olan bir ambar işçisi için mükemmeldir.Bu yazıcılar birbirine bağlı olmadığından Sabit bir PC'ye gönderirseniz, normalde Bluetooth veya Wi-Fi aracılığıyla kablosuz olarak iletişim kurarsınız. Gittiğiniz her yere yazdırmak için Zebra QLn320 gibi bir mobil yazıcının bir dizüstü bilgisayar , mobil bilgisayar veya akıllı telefonla eşleştirilmesini sağlayın!

Bileklik
Bilek Bileği Yazıcıları Standart etiket yazıcıları bileklik de oluşturabiliyor olsa da, özel bir bileklik yazıcı birkaç avantaj ve daha düşük genel maliyet sunmaktadır. Hastaneler, tema parkları ve konser mekanları gibi her gün bilek bantları yapan uygulamalar için özel bir bileklik yazıcı mükemmel uyum sağlar. Diğer yazıcıların kendi medyalarını toplaması sağlanırken, bileklik yazıcılarının neredeyse hiç kesintiye uğramadan yazdırmanızı sağlamak için yerine koyan kartuşları vardır. Bu yazıcıların ayrıca görüntülerin veya logoların net, doğru şekilde bastırılması için daha yüksek baskı çözünürlüğü standartları vardır. Buna ek olarak, çoğu model, herhangi bir sağlık bakım ortamının taleplerini karşılamak için özel bir anti-mikrobiyal vaka oluşturuyor. Özel olarak basılan bilekliklere düzenli olarak ihtiyacınız varsa, Zebra HC100 gibi özel bir bileklik yazıcı en etkili ve en kolay kullanımlı çözümü olacaktır.

Bilet
Bilet Yazıcıları Bilet yazıcıları, biletleme uygulamaları için daha kalın kağıda yazdırmada mükemmel olan bir diğer özel termal yazıcıdır. Konserlere, festivallere veya başka türdeki etkinlikler için bilet alıyorsanız, özel bir yazıcı daha az güçlükle onları daha hızlı hale getirmenize yardımcı olacaktır. Çoğu bilet, rulolar yerine fanla katlanmış bir yığın içerisine girdiğinden, bu yazıcıların daha fazla istiflenmiş ortamı barındırabilecekleri daha büyük bir kasası vardır. Yine de rulo medyayı kullanabilirler ancak daha büyük bir deste ile yazıcının yeniden yüklenmesinde daha az zaman harcayacaksınız. Bu yazıcıların ayrıca kasanın arkasında, bilet stokunu harici olarak kolayca beslemek için bir açıklığı var. Datamax ST-3210 gibi modeller, talep eden biletleme uygulamaları için yüksek performanslı bir seçenektir.

Baskı Metodu - Direkt Termal ve Termal Transfer
Ne tür bir termal yazıcının gerektiğini bilirseniz, bir sonraki büyük endişe ne yazdırma yöntemini kullanacağınızdır. Termal yazıcılar, doğrudan termal (DT) ve termal transfer (TT) olmak üzere 2 farklı şekilde basılabilir. Etiketin sonuna kadar ne kadar süreyle ihtiyaç duyulacağına ve yapıldığı malzemeye bağlı olarak, iki yöntemden biri uygulamanız için daha etkili olacaktır.

Doğrudan Termal
Direkt Termal Baskı Doğrudan termal yazıcılar, baskı kafasının altına geçerken rengini koyan ısıya duyarlı ortamları kullanır. Şeritsiz yazdırdıklarından, doğrudan termal yazıcılar basitlik açısından belirtilir. Direkt termal baskılı etiketler tipik olarak önemli bir raf ömrüne sahiptir, ancak bunları ısı, uzun süre doğrudan güneş ışığı veya aşınmaya maruz bırakan ortamlar için uygun değildir. Bu nedenle, termal etiketler, etiketler veya bilet stoğu çoğu zaman bu unsurlara karşı koymak üzere üst kaplanır. Doğrudan termal baskı, yalnızca bir sarf malzemesi kullanarak iyi tarama yeteneği ile net baskı kalitesi sağlar. Nakliye etiketleri gibi kısa vadeli etiketleme uygulamaları için doğrudan termal en verimli yazdırma yöntemidir.

Termal Transfer
Termal Transfer Baskı Termal transfer yazıcılar, bir faks makinesine benzer bir şerit kullanır ve yazıcı kafasıyla etiket üzerine eritilir. Bu yöntem, açık ve zorlu ortamlar için polipropilen ve polyester gibi sentetik malzemeler de dahil olmak üzere kağıtların ötesinde etiket malzemelerini kullanmayı kolaylaştırır. Eklenen dayanıklılığın ötesinde, termal transfer baskılı ortamın raf ömrü çok uzun olduğundan, ürün etiketleri, varlık etiketleri ve açık bileklik bantları için mükemmel bir seçimdir. Şerit kullandığınızdan beri, baskınızın rengini sadece siyahın ötesinde değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Doğru etiketler ve şeritler kombinasyonu ile herhangi bir ortam veya uygulama için bir etiket oluşturabilirsiniz. Termal transfer medyasını basmak biraz daha pahalıya mal olmasına rağmen, eklenen faydalar, etiketinizi veya etiketinizi yeniden yazdırmaya gerek kalmadan ömrü boyunca okunabilir olmasını sağlar.

Uygulamaya Göre Baskı Yöntemi

UygulamaDoğrudan TermalTermal Transfer
Varlık Etiketleri  
Nakliye Etiketleri  
Ürün Etiketleri  
Raf / Konum Etiketleri  
Bileklikler (kapalı)  
Bileklikler (dış mekan)  
Makbuzlar  
Biletler  

Bağlanabilirlik
Her yazıcının, yazdırılan her şeyin yazdırma işlerini alması için bazı türde bir bilgisayarla iletişim kurabilmesi gerekir. Bazı yazıcıları bağımsız bir modda kurmak mümkünken, yazıcıyı ilk önce kurmak için bir bilgisayara bağlanmanız gerekir. Bununla birlikte, yazdırma uygulamalarının çoğu, sabit bağlanabilirlik gerektirir, böylece yazıcı ne yazdıracağını tam olarak bilebilir.

Sabit masaüstü ve endüstriyel yazıcıların tümü, bugün USB'nin en yaygın olduğu bağlantı için birden fazla seçenek sunacak. Herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayar bugün USB bağlantılarına sahip olacak ve kurmak en kolay olanıdır. Yazıcıyı takın, sürücüyü PC'ye yükleyin, yazdırmaya hazır olacaksınız. Çoğu yazıcıda seri (RS-232) ve paralel bağlantılar için seçenekler mevcuttur.

Ağ bağlantısının günümüzde standart olmasıyla birlikte, Ethernet ve Wi-Fi seçenekleri etiket yazıcılarında da çok daha yaygın hale gelmiştir. Yazıcınızın bir Ethernet bağlantısına sahip olmanız yalnızca bir ağ bağlantı noktasına bağlanmanızın yanı sıra USB'deki gibi tek bir PC'nin aksine ağdaki herkes tarafından erişilebilecek şekilde yapılandırılabilir. Zebra 110Xi4 gibi yüksek hacimli endüstriyel yazıcıların bazıları, sunduğu erişim kolaylığı nedeniyle artık standart Ethernet bağlantısı ile geliyorlar. Kablolarla uğraşmak istemiyorsanız, bir yazıcıdaki Wi-Fi onu istediğiniz yere koymanızı kolaylaştırır.

Mobil yazıcılar, tasarım gereği kablosuz bağlantının şart olduğu özel bir durumdur. Çoğu modelde bir USB kablo bağlantısı bulunur, ancak mobiliteden yararlanmak için Wi-Fi veya Bluetooth kullanılacaktır. Wi-Fi, sabit bir yazıcı gibi iletişim kurmak için kablosuz bir ağ gerektirir. Şebeke içinde olduğunuz sürece yazıcı çalışır, ancak tamamen mobil uygulamalar için Bluetooth daha iyi bir seçenektir. Bluetooth, kablosuz aralıklarınızı 33 fit'e düşürür, ancak 2 cihaz birbirleriyle doğrudan konuştıklarından şebeke olmadan çalışır. Muhtemelen elinizde bir mobil bilgisayara veya tabletle iletişim kurduğunuz ve yazıcı kalçanızdadır, bu bir sorun değildir.

Entegre Eklentiler
Yazıcı türünü ve onu nasıl yazdıracağınızı öğrendikten sonra, doğru yazıcıyı bulmanın son adımı, hangi eklenti aksesuarlarını ihtiyacınız olabileceğini belirlemektir. Birçok yazdırma uygulaması bu seçeneklerin hiçbirine ihtiyaç duymayabilir, ancak belirli bir yazıcıyı işiniz için vazgeçilmez bir araç yapan şey de olabilir. Bu seçeneklerin çoğu masaüstü veya endüstriyel yazıcılarda kullanılabilir, ancak belirli eklentiler modeline göre değişir.

Kesici
Kesici tam olarak adlandırdığı şeyi yapar. Etiket basılınca kesici tekli etiketi tutturulmuş rulodan ayırır. Etiket stoklarının birçoğu zaten deliklidir, bu nedenle yazıcıdan ayırmak kolaydır ancak sürekli veya özel ortam kullanırken kesici bir gerekliliktir.

• Rewinder
Geri sarıcı, etiketleri basmanızı ve yazıcıya yeni bir silindirle geri beslenmesini sağlayan dahili bir silindirdir. Bu seçenek özellikle bir defada büyük partileri yazdıran yüksek hacimli uygulamalar için yararlıdır. Geri sarma ile, yazıcınızın önüne çıkan bir yığın etiket yerine, basılı bir rulo kalır.

• Peeler / Dispenser
Bu seçenek, her etiketi basıldığı haliyle alır ve onu astar astarından ayırır. Peelers, bireysel etiketler basan ve ardından bunları bir üründe hemen uygulayan uygulamalar için idealdir. Etiketi yırtmaktan ve daha sonra soymaktan zaman kazandırır. Bununla birlikte, yığın halinde basarsanız, yazıcı soyulmasından sonra yazıcıdan çıkarıncaya kadar yazıcı durur çünkü bu iyi bir seçenek değildir.

• RFID
Birkaç mobil ünite de dahil olmak üzere bazı yazıcılar, RFID tabanlı etiketler yapmak için seçenekler sunar. Bu seçenekle etiketin arkasındaki RFID yongasına bilgi kodlarken bir etiketin önüne yazdırabilirsiniz. RFID seçenekleri, çalışacağınız frekans aralığına bağlı olarak değişir ve çoğu yazıcı UHF veya HF aralıklarını destekleyecektir. RFID etiketlerini yapmak, onunla pek alakalı olmayanlar için zor olabilir. RFID gereksinimleriniz için doğru yazıcıyı aldığınızdan emin olmak için RFID uzmanlarımızdan biriyle konuşun.

• Satır içi Doğrulayıcı
Sıralı doğrulayıcı aslında yazıcının önüne takılan özel bir tarayıcı türüdür. Bu tarayıcı, belirli baskı kalitesi gereksinimlerini karşılamak üzere yapılmış her bir etiketin analizini yapıyor. Printronix T5000r gibi bir yazıcı etiketleri belirtilen derecenin altına almaya başlarsa, doğrulayıcı yazdırma işlemini durduracaktır. Etiketli ürünleri büyük perakendecilere veya devlet / askeri bölgelere gönderirken, etiketlerinizin baskı kalitesiyle ilgili katı kurallar olacaktır. Uyumlarını yerine getirmemekle yükümlü olan para cezalarının doğrulayıcı maliyetinden daha fazla olması garanti edilir. Her baskı uyumluluğunu yerine getirmesi gereken herhangi bir işletme, hatalı doğrulanmış bir yazıcıyı, yazıcılarının, az basılı etiketlerin para cezalarını ve baş ağrılarından kolayca kaçınmasını ciddi olarak düşünmelidir.

Doğru Yazıyı Bulmak
Bugün barkod yazıcıları için mevcut olan tüm seçeneklerle, işletmeniz için doğru aygıtı bulmak bir zorluk olabilir. Yazdırma türünü, genel ses seviyesini ve yukarıdan istediğiniz özelliklerin belirlenmesi, bir yazıcıya karar vermeyi kolaylaştıracaktır. Hala sorun yaşıyorsanız veya ek sorularınız varsa, uzmanlarımızı aramaya çekinmeyin; ihtiyaçlarınıza göre doğru yazıcıyı bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.