Doğru El Terminali Seçme

Mobil bilgi işlem, akıllı telefonların ortak kullanımı ile her işin ve hatta günlük yaşamın bir parçası oldu. Envanterin izlenmesinden saha teknisyenlerini desteklemeye kadar mobil bilgisayarlar , daha verimli ve daha fazla verimlilik ile herhangi bir işi yetkilendirebilir. Basitçe söylemek gerekirse, doğru mobil bilgisayarı çalışanlarınızın eline geçirmek, bir iş gününde tamamlayabilecekleri hız, doğruluk ve görev sayısını önemli ölçüde artıracaktır.

Gerçek zorluk aslında doğru cihazı bulmaktır. Mevcut tüm mobil bilgisayar türleriyle, farklılıkların ne olduğunu anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Uygulamanız için en iyi mobil bilgisayarı seçmek, teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmanıza yardımcı olmak açısından önemlidir.

Doğru mobil bilgisayarı bulmanın ilk adımı sizin özel ihtiyaçlarınızı tanımlamaktır.

• Mobil bilgisayarı ne için kullanacaksınız? Envanter, varlık takibi, alan işlemleri?
• Mobil bilgisayar nerede kullanılacak? Sağlam bir çevre midir?
• Mobil cihazda kullanılacak yazılımı seçtiniz mi?
• Ne tür bir barkod okuyacaksınız?
• Kablosuz bir ağda gerçek zamanlı bağlantıya ihtiyacınız olacak mı?

Mobil bilgisayarı nasıl kullanacağınızı bilmek , hangi form faktör / stil , işletim sistemi ve diğer seçeneklere ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır . Bu faktörlerin her birini anlamak, doğru mobil bilgisayarı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mobil Bilgisayar Türleri
Doğru mobil bilgisayarı bulmanın en önemli adımlarından biri, ne tür olacağına karar vermek. Bu nokta cihazın sahip olduğu bir çok işlevsel kabiliyeti belirleyecektir, bu nedenle doğru tip seçmek hayati önem taşımaktadır. 6 ana tip vardır ve her biri uygulamanıza ve planlanan kullanımınıza bağlı olarak avantajları vardır.

Temel
Temel Mobil Bilgisayarlar Bunlar en basit mobil bilgisayarlardır ve mobil cihazlara ilk girişi vardır. Bu birimlerin Wi-Fi veya WAN (hücresel) yetenekleri bulunmadığından, taradıkları veya girdikleri her şeyi temel bir metin dosyasına depolarlar. Ardından, dosyayı toplu olarak yüklemek için bu cihazı bir PC ile sabitleyeceksiniz. Temel mobil bilgisayarlar bir dizi sağlamlık düzeyi içinde gelir ancak normalde kaba kullanım için tasarlanmamıştır. Unitech HT630 gibi birimler, basit envanter ve varlık toplama veya yalnızca gerçek zamanlı bağlantı veya gelişmiş yazılım olmadan veri kaydetmeniz gereken başka herhangi bir uygulama için mükemmeldir.

Telefon boyutu
Telefon boyutu Mobil Bilgisayarlar Telefon boyutundaki mobil bilgisayarlar , mobil kullanıcılara kompakt ve dayanıklı bir cihazda ihtiyaç duydukları tüm bilgilere tam erişim sunmak için tasarlanmıştır. Bu cihazlarla Wi-Fi, WAN, Bluetooth ve hatta GPS bağlantısı seçeneklerine sahip olacaksınız. Boyutları ve ek dayanıklılıkları göz önüne alındığında, bu taşınabilir bilgisayarlar, saha çalışanları, teslimat sürücüleri, site yöneticileri veya işinizin 4 duvarını terk eden başka herhangi bir uygulamada mükemmel. Telefon gibi bir mobil bilgisayar , Bir dizüstü bilgisayar, telefon ve tarayıcı rolünü tek bir aygıta doldurarak çalışanlara işyerinin nereye götürürse gitsinler ihtiyaç duydukları bilgi ve bağlantıyla güçlendirebilirler.

Tam boy
Tam Boyut Mobil Bilgisayarlar Telefon boyutundaki cihazlara benzer şekilde, bu tam boyutlu mobil bilgisayarlar , kablosuz bağlantıyı tümüyle sunar, ancak zorlu ortamlar için daha sağlam tasarımlar sunar. Tam boyutlu mobil bilgisayarlar ayrıca, herhangi bir uygulamanın taleplerini karşılamak için eksiksiz bir tuş takımı ve çeşitli tarayıcı türleri sunar. Honeywell Dolphin 99EX gibi cihazları bir depo ya da dağıtım merkezinin yanı sıra şantiye alanlarında, FedEx kamyonlarında ve hatta petrol kuyularında bulacaksınız. Bu cihazlardan bazıları su altında bile çalışabilir! İhtiyacınız olan herhangi bir kablosuz bağlantıya sahip bir cihaza, üzerine attığınız herhangi bir şeyin üstesinden gelebilecek bir pakete ihtiyaç duyduğunuzda, tam boyutlu mobil bir bilgisayar en güvenilir seçenek olacaktır.

Tabanca tutma
Tabancalı Taşınabilir Bilgisayarlar Tabanca tutma mobil bilgisayarları , bir Wi-Fi ağı içinde çalışan sağlam uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu cihazların normalde hücresel yetenekler için seçenekler yoktur, ancak kablosuz ağın menzili dışında bir toplu koleksiyoncu olarak da kullanılabilirler. Tam boyutlu cihazlar gibi bu mobil bilgisayarlar, 30 fitten fazla mesafeye kadar tarama yapmak için uzun menzilli okuyucular da dahil olmak üzere çok çeşitli tarayıcılar sunar. Motorola MC9190-G gibi modeller, sağlamlık ve kullanım kolaylığı gereken bir ambar işçisi ve forklift sürücüsü için mükemmeldir. Deponun ötesine geçen bu cihazlar, üniteleri ağır kullanıma sokacak ve hasar görmüş cihazların yerine geçmekle uğraşmak istemeyen perakende uygulamaları için mükemmel bir uyuşma.

Giyilebilir
Giyilebilir Taşınabilir Bilgisayarlar Giyilebilir taşınabilir bilgisayarlar , tabanca tutma aygıtlarında bulduğunuzla aynı güçlü bilgisayar ve kablosuz bağlantıyı sağlarken diğer görevler için de ellerinizi boşa çıkarır. Tarayıcı parmağınıza bağlarken bilgisayar bileğinize takılır. Bu, parçaları veya ürünleri toplamak için her iki elinizi kullanmaya devam ederken veri taramanıza ve toplamamanıza olanak tanır. Honeywell HX2 gibi cihazları , sesli ve pick-and-pack uygulamalarında, giyilebilir bir cihazın işçi verimliliğini ve üretkenliğini arttırmasına yardımcı olduğu sıklıkla bulacaksınız. Giyilebilir taşınabilir bilgisayarlar en yaygın olmayabilir, ancak doğru uygulama için eller serbest çalışması operasyonlarınızın etkinliğini önemli ölçüde artırabilmektedir.

Sabit / Araç Montaj
Sabit / Araç Montajlı Taşınabilir Bilgisayarlar Sabit / taşıt bağlantılı mobil bilgisayarlar, forkliftlerin ve diğer araçların titreşim tarafından güçlendirilecek ve işlenecek şekilde tasarlanmış sağlam bir form faktöründe sağlam bilgi işlem gücü sağlarlar. Diğer mobil bilgisayar türlerinden farklı olarak, bu aygıtların içinde tarayıcılar yoktur. Motorola VC5090 gibi bir üniteyle , LS3408ER gibi sağlam bir tarayıcıyla tarama yetenekleri eklemek için eşleştirirsiniz. Araç monte cihazları normalde mobil bir Windows işletim sistemini çalıştırır, ancak birkaç model daha kolay entegrasyon için Linux ve Windows XP seçenekleri sunar. Toplama, bırakma, dondurucu, nakliye ve alma uygulamaları, bu mobil bilgisayarların verdiği artan üretkenlik ve azaltılmış hatalardan yararlanabilir.

Uygulamaya Göre Mobil Bilgisayar Türleri

UygulamaTemelTelefon boyutuTam boyTabanca tutmaGiyilebilirSabit / Araç
Envanter (Döngü Sayma)          
Envanter yönetimi      
Varlık Takibi        
Depolama      
Pick-and-Play      
Seyirci İzleme        
Saha hizmetleri        
Sevkıyat / Alma      
DSD / Güzergah Muhasebesi        
İşleyen Süreç (WIP)        
Sağlık Hizmeti (Bakım Noktası)          

İşletim sistemi
Her mobil bilgisayarda işletim sisteminiz (OS) vardır, masaüstü bilgisayarınızdan farklı değildir. OS, mobil bilgisayardaki donanımı, aygıtta çalıştırdığınız uygulamalarla bağlayan yazılım çerçevesidir. Mobil bilgisayarınız için işlevsellik ve mevcut uygulamalar tamamen OS'nin üzerinde olup olmadığına bağlıdır. Mobil bilgisayarlarda şu anda 3 tip işletim sistemi bulunmaktadır.

DOS / Tescilli
Bu işletim sistemi seçenekleri yalnızca Temel mobil bilgisayarlarda bulunur ve çok sınırlıdır. Diğer işletim sistemlerinden farklı olarak, bunlar normal olarak sadece Visual Basic veya C ++ gibi programlama dillerinde yazacağınız aygıt üreticisi veya uygulamaları tarafından sağlanan belirli bir yazılımı çalıştırır. Temel mobil bilgisayarlar basit veri topluluğuna yönelik olduğundan kullanıcıların büyük çoğunluğu birlikte verilen yazılımı kullanacaktır. Honeywell SP5500 gibi bir ünite, mobil cihaz için basit uygulamalar oluşturmak için masaüstü bir PC'de yapılandırdığınız kullanımı kolay bir uygulama jeneratörü içerir.

Windows Mobile / Windows CE
Windows tabanlı işletim sistemi, mobil bir bilgisayar için en yetenekli ve en esnek seçenektir. Bu işletim sistemleri için kendi uygulamanızın yazılması mümkündür, ancak çoğu kullanıcı bir üçüncü taraf uygulaması kullanacaktır. Windows tabanlı bir işletim sistemi için mevcut yazılım aralığı, envanter izlemeden mobil satış noktasına kadar her uygulamayı kapsar. Bunların Windows tabanlı işletim sistemleri olduğunu ve kendi uyumlu uygulamalar kümesine sahip Vista veya Windows 7 ile aynı şeyi olmadığını unutmayın. Windows CE ile Windows Mobile arasında farkında olmak için birkaç farklılık var. Windows Mobile daha yaygın olan işletim sistemidir ve WAN (hücresel) yeteneklerini kullanan uygulamalarda daha fazla bulunur. Windows CE, daha az kaynak ağır, daha ucuzdur ve çoğu zaman kendi uygulamalarını yapan geliştiriciler için tercih edilen işletim sistemidir. Her iki durumda da, kullanacağınız uygulamanın mobil bilgisayardaki belirli bir OS ile uyumlu olduğunu doğrulamak isteyeceksiniz.

Palm OS
Palm OS, bir zamanlar mobil cihazlarda standart olan eski bir işletim sisteminden daha fazla. Windows tabanlı seçenekler ve kapsamlı telsiz iletişim günlerinden önce Palm OS yaygın seçenekti. Palm tabanlı aygıtlar sunan birkaç üreticiniz hala var ve daha ucuz olabilmelerine rağmen, sınırlı yazılım seçenekleri sonuçta bunları kullanıp kullanamayacağınızı belirleyecektir. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir Palm OS uyumlu uygulamanız varsa, diğer işletim sistemlerine kıyasla çok uygun maliyetli bir seçenek olabilir.

Kablosuz Bağlantı
Her mobil bilgisayar bilgiyi yerel olarak bellekte saklarken, çoğu işletme bir aygıttaki kablosuz bağlantıdan yararlanmak isteyecektir. Bilgileri gerçek zamanlı olarak toplamak, gözden geçirmek ve güncellemek, bir işletmenin daha hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmesini sağlar. Mobil bilgisayarda kablosuz erişim ile iş gücünüzü maksimuma çıkarabilir ve yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Bir aygıtın kablosuz olarak iletişim kurabileceği çeşitli yollar vardır ve belirli uygulama gereksinimlerinize bağlı olarak bunlardan bir veya tümüne ihtiyaç duyulabilir.

Kablosuz internet
Bu mobil bilgisayarlar için en yaygın kablosuz bağlantı olup, evdeki kablosuz ağınız gibi, ağın menzili içinde olduğunuz sürece ağ kaynaklarına erişebileceksiniz. Genellikle Wi-Fi olarak anmakla birlikte, sık sık daha teknik terimle listelendiğini göreceksiniz - 802.11 a / b / g / n. Farklı harfler farklı aktarım hızlarını temsil eder ve kablosuz ağınızın desteklediği şeye bağlı olarak bunlardan biri veya hepsi kullanılabilir. Neyse ki mobil bilgisayarlar normalde birden fazla türü destekler. Wi-Fi, erişim noktaları ve anahtarlar gibi ağ altyapısını kurabileceğiniz sabit bir sitedeki uygulamalar için mükemmel bir çözümdür. Depolar, perakende mağazalar ve hastaneler, gerçek zamanlı bilgi değişimi ve erişimine izin vermek için mobil cihazlarda Wi-Fi bağlantısını kullanmaktadır.

Bitik
Geniş Alan Ağı (WAN) erişimi, cep telefonunuzda bulduğunuz hücresel teknolojiyle aynıdır. WAN özellikli mobil bilgisayarlar, bir akıllı telefon gibi online ve / veya telefon görüşmesi yapabilecek. WAN erişiminin en büyük avantajı, uygulamanızın sabit bir ağın kısıtlamalarını terk etmesi ve dünyaya girmesi olabilir. Alan teknisyenleri ve teslimat sürücüleri için, bu tip bağlantı, sahadaki görevleri, çağrı kaynakları (elkitapları, müşteri hesapları, rotaları, vb.) Almalarını ve siparişlerinizi ana ofisinize gönderir Site. WAN bağlantısı, işletmenizin çalışma biçimini büyük ölçüde değiştirebilir ve müşterilerinize cevap verme becerinizi geliştirebilir. WAN özellikli bir cihaz seçerken aklınızda bulundurmanız gereken önemli şeylerden biri, hangi hücresel servis sağlayıcısına bağlı olarak belirli modelleri uyumlu olmayabileceğine bağlı olmasıdır. Wi-Fi'den farklı olarak, WAN telsizleri çoğu zaman belirli bir taşıyıcı tiple bağlanır. Bazı mobil bilgisayarlarda, herhangi bir sağlayıcıyı desteklemek için değiştirilebilir WAN telsizleri bulunur, ancak bir cihazı seçmeden önce bunu doğrulamak isteyeceksiniz.

Bluetooth
Bluetooth, benzersiz bir kablosuz teknolojidir çünkü ağ donanımının çalışması gerekmez. Ana amacı, bir PC gibi bir arada birbirlerine 2 cihaz bağlamak ve kablo olmadan bir yazıcı veya tarayıcı kullanmaktır. Her iki cihazın da Bluetooth özelliği varsa, birbirlerine kablosuz olarak bağlanabilirler. Bluetooth yaklaşık 33ft'lik sınırlı bir menziline sahip ancak kullanmak için çok az ayar gerektiriyor. Mobil bilgisayarlarda, Bluetooth'un en yaygın kullanımı kablolarla uğraşmadan yazıcıya kablosuz olarak bağlanmaktır.

Küresel Konumlama Sistemi
Global Konumlandırma Sistemi (GPS), diğer kablosuz seçeneklerle tam olarak aynı değildir, çünkü yalnızca mobil bilgisayara konum bilgisi almak için kullanılır. Bu, bir arabanın navigasyon sistemlerinde bulunan teknolojiyle aynı. GPS ile iletişim kurmazsınız, ancak bir WAN seçeneği ile birleştirildiğinde, adım adım yönlendirme, haritalama, ekmek öğütme ve varlık yeri etiketleme gibi işlevler için nerede olduğunuzu bilmenizi sağlar. GPS, kablosuz seçeneklerin en azından kritik olabileceği gibi, alana giren işletmeler için uygulamanızın doğruluğunu iyileştirmek için ek kolaylıklar ve bilgi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Tarayıcı Türü
OS ve bağlantı seçenekleri ile birlikte bir tür mobil bilgisayara karar verdikten sonra, son büyük karar, cihazda hangi tarayıcıya ihtiyaç duyacağınızdır. Bir tarayıcı için büyük bir endişe ne tür bir barkod okuyacağınızdan ve hangi mesafeden geldiğinizdir. Mobil bilgisayarlar, 3 çeşit tarayıcı sunacak:

Lazer
Bu, siyah beyaz alanların bir barkoddaki yansımasını okumak için kırmızı diyot lazer kullanan en iyi bilinen tarayıcı türüdür. Lazer tarayıcılar yalnızca standart doğrusal (1D) barkodları okuyabilir, ancak aynı zamanda en uygun maliyetli seçenektir. Standart lazer tarayıcılar barkodun boyutuna bağlı olarak birkaç santimetreden bir buçuk adıma kadar okuyabilir. Varlık, ürün veya envanter etiketlerini okurken, muhtemelen basit bir lazer tarayıcıya ihtiyaç duyarsınız.

Uzun Mesafeli Lazer
Bu tarayıcılar basit bir lazer gibi ancak 30 fitten fazla barkod okuyabilmektedir. Gerçek aralık barkodun boyutuna ve üzerine basıldığı malzemeye bağlı olacaktır. Barkod ne kadar büyükse ve yansıtıcı malzeme varsa, geniş okuma aralıkları elde edebileceksiniz. Uzun menzilli lazer için bir seçenek olması için tam boyutlu ve Tabanca tutma taşınabilir bilgisayarları en yaygın olanıdır. Bu tarayıcı tipi, ürün ya da konum barkodlarının raf rafında olabileceği ve bir işçinin bunları depo tabanından okuyabileceği mükemmel bir çözüm depo uygulamasıdır.

2B Görüntüleyenler
Bir lazerle gelen yansıyan ışığı okumak yerine, 2D Görüntüleyici barkodun resmini çeker. Daha sonra kodu bu bilgileri ayıklamak için bu görüntüyü analiz eder. 2D Görüntüleyiciler herhangi bir 1D (doğrusal), Yığınlanmış veya 2D (Matrix) barkodunu ve çoğu durumda daha agresif okuyucuları okuyabilir. Sahip oldukları diğer bir avantaj, okurken barkodun yönlendirilmesinin önemli olmadığıdır. Lazerlerle kırmızı göstergeyi yatay olarak barkoda hizalamanız gerekir. Bir 2B görüntüleyici daha ayrıntılı bir görüntü alıyor ve daha akıllı, bu nedenle herhangi bir yönde bir kodu okuyabilirsiniz. Bu, daha az amaçla daha hızlı okunur. 2D görüntüleyiciler, monitör veya telefon ekranı da dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyden barkod okuyabilirler. Standart 2D görüntüleyiciler, temel lazer tarayıcılara benzer bir okuma aralığına sahiptirler, ancak 30ft'in ötesinde okuyabilen birkaç uzun menzilli modeller de vardır.

Doğru Mobil Bilgisayarı Bulma
Bugün taşınabilir bilgisayarlar için mevcut olan tüm seçeneklerle, iş gereksinimleriniz için doğru aygıtı bulmak önemlidir. Mobil cihazı nasıl kullanacağınızı belirleme ve ihtiyacınız olan özellikler karar işlemini kolaylaştıracaktır. Hala sorun yaşıyorsanız veya başka sorularınız varsa, mobil bilgisayar uzmanlarımıza bir çağrı verin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.