Doğru Ribon Seçim Kılavuzu

Barkodlar perakende ürünlerden hastalara hatta askeri teçhizatlara kadar her şeyi izlemek için kullanılır. Uygulama için uygun ortamı seçmek, malzeme, yapışkan ve boyut seçeneklerinin çeşitliliği nedeniyle kafa karıştırıcı olabilir. Bir kağıt etiketi, standart bir ürün etiketi için mükemmel bir şekilde çalışabilir, ancak, bir araç gibi bir öğeyi etiketlemeye çalıştığınız bir uygulamada kötü performans gösterir. Daha sağlam bir plastik etiket böyle bir uygulama için daha uygun olurdu. Ayrıca, bilek bantlı hastaların izlenmesi durumunda olduğu gibi, bazen etiketler çözümünüz için doğru seçim olmayabilir.

Kullanabileceğiniz çok çeşitli ortam türleri ve materyalleri ile uygulamanız için en iyi uyumu belirlemek zor olabilir. Doğru medyayı bulmanın ilk adımı, özel ihtiyaçlarınızı tespit etmektir:

• Barkodlarla ne izliyorsunuz? Ürünler, insanlar, ekipman?
• Etiket / etiket / kol saati ne kadar süreyle kullanılacak?
• Medya nasıl bir çevreye maruz kalacak?
• Medya ne tür bir yüzeye yapışacak?

Barkod medyasını nasıl kullanacağınızı bilmek, hangi türe , malzemeye ve diğer özelliklere ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bölümler, medya satın alma sürecini anlamanıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun ortamı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Medya Türleri
Doğru medyayı seçmenin ilk adımı doğru form faktörünü belirlemektir. Çoğu uygulama muhtemelen yapışkan bir etiket kullanıyor olsa da daha iyi uyum sağlayabilecek başka ortam türleri de vardır.

Etiketler
Etiketler "Etiketlere" baktığımızda, standart yapışkan çıkartma tipi ortamdan bahsediyoruz. Tüm etiketler üzerinde bir çeşit yapışkan olacaktır ve doğrudan varlığa uygulanması amaçlanmıştır. Tasarım ve baskı kolaylığı ve varlığa yapıştıkları kolaylıklar nedeniyle etiketler en yaygın kullanılan barkod medyasıdır. Etiketler, herhangi bir ortamda neredeyse her şeye sığması için geniş ebat ve yapışkan türleri ile gelir.

Etiketler Bir etiket ile bir etiket arasındaki ana fark, etiketin herhangi bir yapışkan bulunmamasıdır. Etiketler ayrıca bir etiketten daha kalın stokludur. Etiketlerin en yaygın kullanımlarından biri giyim asma etiketi. Pürüzsüz bir yüzeyin bulunmadığı herhangi bir uygulamada, ipi takmak için ip veya zımba gibi diğer araçları da kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, bir öğeden yapışkan kalıntı bırakmadan barkodu kaldırmanız gereken uygulamalar, bir etiket kullanmanın yararı olacaktır.

Bileklikler
Bileklikler Bileklikler, barkodlama için çok özel bir seçenektir, aynı zamanda takip eden kişilerin uygulaması için en uygun olanıdır. Birinin giyiminde her zaman bir etiket kullanabilirsiniz, ancak bu muhtemelen düşecektir çünkü bu güvenilir bir seçenek olmayacaktır. Bir bilekliği, düşmeyecek ve zorlamaları veya günlük yaşamı idare edecek bir kişi üzerinde bir barkod almak için güvenilir ve kullanımı kolay bir yöntemdir.

Baskı Ömrü - Baskı Yöntemi
Medyanızın ne kadar süre dayanması gerektiğine bağlı olarak seçebileceğiniz 2 farklı baskı teknolojisi vardır. Yazdırma yöntemi, medyadaki gerçek baskının ne kadar sürdüğünü belirleyecektir.

Doğrudan Termal
Direkt Termal Baskı Doğrudan termal (DT) ortam , yazdırmak için herhangi bir mürekkep veya şerit kullanmaz. Ortam, yazıcının yazıcı kafasına maruz kaldıkça rengi değiştiren ısıya duyarlı bir tabaka ile kaplanır. Baskı kafası ısınır ve barkod tasarımınıza göre soğutulur ve barkod tasarımı medyaya yazdırılır. Teknoloji şeritsiz yazdırdığından, doğrudan termal medya, sadeliği ve düşük genel maliyeti ile dikkat çekiyor. Doğrudan termal ortamın önemli bir raf ömrü vardır (<1 yıl), ancak ısıya maruz kalan ortamlar, uzun süre doğrudan güneş ışığı veya aşınmaya maruz kalan ortamlar için uygun değildir. Doğrudan termal ortamdaki baskı hala iyi tarama yeteneğine sahip keskin görüntüler üretir. Direkt termal, gönderim etiketleri gibi kısa vadeli uygulamalar için en verimli seçenektir.

Termal Transfer
Termal Transfer Baskı Termal transfer ortamı termal olarak kaplanmamıştır ve spesifik malzeme türü ile eşleşen bir şerit kullanılması gerekecektir. Bu durumda şerit, barkod tasarım deseninde esas olarak ortam üzerine eritilir. Termal transfer ortamı 2 sarf malzemesi kullanıyor ve daha pahalıdır, ancak uzun vadeli fayda, direkt bir termal uygulama üzerinde maliyet tasarrufu sağlayabilir. Termal transfer ortamı sadece ısı ve nemi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda resimlerin ovulması da mümkün değildir, bu da baskıyı en sağlam, uzun ömürlü bir seçenek haline getirir. Renk ve yoğunluk, şerit ve yazıcının çözünürlüğü tarafından belirlendiğinden, bu yöntem her etiket üzerinde tutarlı, güvenilir yazdırma üretir. Uzun ömürlü (> 1 yıl) ve / veya dayanıklı etiket, etiket veya bileklik gerektiren tüm uygulamalar için termal transfer ortamı paranızın karşılığını en yüksek seviyeye çıkarır.

Malzeme Türü
Ortam türünü ve kullanılan baskı yöntemini belirledikten sonra, bir sonraki adım kullanılacak materyal hakkında karar vermektir. Etiket, etiket veya bilek bandı yapılabilen ve her biri farklı ortamlar için en uygun 3 ana materyal türü vardır. Her malzeme, termal transfer baskısı kullanırken de farklı şeritler (mürekkep) kullanacaktır. Malzeme türü için doğru şeridi kullandığınızdan emin olun, en net ve en uzun ömürlü baskıyı elde etmenizi sağlar.

Kağıt: Wax Ribbon
Kağıt , düşük maliyetli ve kullanımı kolay olması nedeniyle en yaygın kullanılan malzemedir. Çoğu uygulama, sağlam veya yüksek nemli ortamda olmadığınız sürece kağıt temelli medya tarafından sunulacaktır. Kağıt etiketleri yırtılacak ve hasar görecektir ancak yine de ürün, nakliye veya diğer iç mekan uygulamaları için etkili bir seçenek olabilir. Termal transfer kağıt ortamı kullanırken , mum şeridi kullanmanız gerekecektir .

Polipropilen: Mum / Reçine Şerit
Polipropilen , dış etkenlere maruz bırakılmamasına veya agresif kimyasallarla temasa girmemesine rağmen, daha sağlam bir malzeme gerektiren uygulamalar için mükemmel bir çözüm olan plastik bir malzemedir. Polipropilen suya dayanıklıdır ve yırtılmaz. Ürünün ömrünü kolayca uzatacak ve yalnızca kağıttan biraz daha pahalı olduğundan, varlık etiketleri için mükemmel bir uyum var. Termal transfer polipropilen ortamı kullanırken mum / reçine şeridi kullanmanız gerekecektir.

Polyester: Reçine Şerit
Polyester , kullanabileceğiniz en sağlam malzemedir ve çok yüksek maliyeti nedeniyle, aşırı çevre koşullarında en iyisidir. Açık havada kullanım, sert şartlar veya kimyasallara maruz kalma içeren uygulamalar en iyi polyester ile sağlanacaktır. Polyester kağıttan yaklaşık 5-6 kat daha pahalıdır, bu yüzden gerçekten sadece polipropilen veya kağıt tutun olmadığında kullanılmalıdır. Araç etiketleme ve kimyasal varil etiketleme, gerçekten polyesterin dayanıklılığına ihtiyaç duyduğunuzda örnektir. Polyester, doğrudan termal bir seçenekle nadiren mevcuttur. Termal transfer polyester ortam kullanırken, tam bir reçine şeridi kullanmanız gerekecektir.

Medya Materyali Uygulama Şekline Göre

UygulamaKağıt: DTKağıt: TTPolipropilen: DTPolipropilen: TTPolyester: TT
Varlık etiketleri (kapalı)      
Varlık etiketleri (açık)        
Nakliye etiketleri        
Ürün etiketleri        
Raf / Konum etiketleri      
Bileklikler (kapalı)        
Bileklikler (dış mekan)      
Giyim etiketleri        

Yapışkan Tipi
Yapışkan etiketler için sadece bir endişe kaynağıdır, çünkü diğer ortam türleri yapışkan özelliklere sahip değildir. Etiketlerin büyük çoğunluğu standart kalıcı bir yapıştırıcı kullanırken, daha özel durumlar için birkaç seçenek var.

Kalıcı
Çoğu etiket düz, temiz yüzeyler için mükemmel bir akrilik kalıcı yapıştırıcı kullanır. Bu yapıştırıcı yüzeyle tamamen bağlandığında, çıkarılması zor olacak ve işlem sırasında ya etiketi yok edeceksiniz ya da en azından az miktarda kalıntı bırakacaksınız. Kalıcı yapışkan kağıt, ahşap, cam, plastik ve bazı metallerde iyi çalışır.

Çıkarılabilir
Çıkarılabilir yapışkanların kalıcı yapışkanlarla aynı gücü veya yapışkanlığı yoktur, bu da bir etiketin zarar vermeden veya öğeye dokunmadan kolayca çıkarılmasını sağlar. Çoğu zaman çıkartılabilir bir yapıştırıcı, bir süreç sırasında bir evrak üzerine bir etiket kullanıldığında ve daha sonra tamamlandığı zaman bir ürün kutusunda kullanılır. Bazı özel perakende de, bu tür bir yapışkanın kullanılmasını isteyecek ve böylece ürün üzerinde herhangi bir kalıntı olmaksızın bir fiyat etiketi kolayca çıkarabilecektir.

Yüksek ip
Yüksek yapışkanlı yapışkan fazladan ilk yapışkanlık gösteren kalıcı bir yapıştırıcı türüdür. Bu tip yapışkan, tipik olarak, etiketi uygulamak için oda sıcaklığında temiz, pürüzsüz bir yüzeye sahip olmadığınız durumlarda kullanılır. Yerinde bir bina işyeri sitesi gibi kirli bir ortamda etiket kullanıyorsanız, yüksek yapışkan bir yapıştırıcı etiketin yüzeye daha hızlı bağlanmasını sağlayacaktır.

Ek Ortam Özellikleri
Çoğu uygulama için doğru ortamı bulmaya karar vermeniz gereken temel özelliklerin tümünü kapsamış olsak da, yaygın olarak görülmeyen ancak ele alınması gereken birkaç seçenek daha vardır. Bu seçenekler, medya seçiminizi, özel hazırlanmış hisse senedi karşısında, raf ömrü olan alana yerleştirebilir. Özel medya , ekstra ön ödeme süreleri gerektirebilir ve çözümün genel maliyetini kolayca artırabilir.

Renk
Medyanın büyük çoğunluğu boş beyaz olacak, ancak çeşitli renkler mevcut. Bir etiket veya etiket renkli olduğunda, "taşkömürlü" olarak adlandırılır. Bu, tüm yüzeyin kenarları veya kenarlığı olmadan renkli olduğu anlamına gelir. Genellikle birkaç tane boyutta renkli etiket hazır gıdalar mevcuttur, ancak gerekli boyutunuz yoksa özel olarak hazırlanmanız gerekir.

Özel Şekiller
Her stok etiketi, etiket ve bileklik bir dikdörtgen veya kare olacak. Bu, diğer şekillerin mümkün olmadığını söylemek değildir. Bazı uygulamalar daha kolay tanımlama veya bir şişeye sığması için dairesel bir etiket isteyebilir. Mücevher etiketleme için bazı stok kelebek şekilli etiketler var ancak dikdörtgen ötesinde başka herhangi bir şey her zaman özel yapılmış olmalıdır.

Doğru Barkod Etiketleri ve Şerit Bulma
Bugün barkod medyası için mevcut olan tüm seçeneklerle, işletmeniz için doğru aygıtı bulmak bir meydan okumadır. Tür, gerekli ömür ve kullanım ortamının belirlenmesi, belirli bir ortama karar vermeyi daha kolaylaştıracaktır. Unutulmaması gereken bir husus, her yazıcının barındırabileceği farklı rulolar boyutlarına sahip olması ve doğru şekilde eşleşmesi gerekeceğidir. Medya uzmanlarımızı aramaya çekinmeyin - yazıcınız ve gereksinimleriniz için doğru ortamı bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.