RFID etiketleri ve okuyucu antenleri nasıl çalışır?


RFID - Radyo Frekansı Tanımlaması - bu nesne için benzersiz bir tanımlayıcı sağlar ve tanımlayıcı bilgileri almak için RFID cihazının taranması gereken bir barkod veya manyetik şerit gibi çalışır.

Bir RFID sistemi üç parçaya sahiptir:

1.Tarama antenleri
2.Verileri yorumlamak için bir dekoder bulunan bir alıcı-verici
3.Bilgi ile programlanmış bir transponder - RFID etiketiRFID sisteminin çoğunda, etiketler izlenecek tüm öğelere eklenir. Bu etiketler, bir antene bağlı küçük bir etiket çipinden yapılır. Etiket çipi, ürünün elektronik ürün kodunu (EPC) ve diğer değişken bilgiyi depolayan belleği içerir, böylece her yerde RFID okuyucuları tarafından okunabilir ve izlenebilir. RFID okuyucu, etikete veri ve komutların yanı sıra güç gönderen bir antene sahip bir ağa bağlı aygıttır (sabit veya mobil).

RFID okuyucu, RFID etiketli öğeler için bir erişim noktası görevi görür ve böylece etiketlerin verileri iş uygulamaları için kullanılabilir hale getirir.

RFID Frekans Bandı Tahsisi
Sistemlerin kullanabileceği birkaç RFID frekansı veya RFID frekans bandı vardır. Dünyada kullanılan toplam dört farklı RFID frekans bandı veya RFID frekansı var.


RFID Antenler
RFID anteninin tasarımının bir parçası olarak radyasyon direnci, bant genişliği, verimlilik ve Q gibi parametreler dikkate alınmalıdır, böylece RFID anteni için ortaya çıkan tasarım gereksinimleri karşılar ve gereken performans seviyesine izin verir. RFID antenleri, belirlenen RFID sistem frekansının merkezli dar bir taşıyıcı frekans aralığına rezonansa olacak şekilde ayarlanmıştır.

RFID anteni dalgayı hem dikey hem de yatay boyutlarda yayar. Dalganın alan kapsamı ve sinyal gücünün kısmen, dalganın antenten çıkarken genişlediği derece sayısı tarafından kontrol edilir. Daha yüksek dereceler daha büyük bir dalga kapsama paterni anlamına gelirken, aynı zamanda sinyalin daha düşük kuvveti anlamına gelir. Pasif RFID etiketleri, çalıştırmak için indüklenmiş bir anten bobini voltajını kullanır. Bu indüklenen AC voltaj, cihaz için bir voltaj kaynağı sağlamak için doğrultulur. DC voltajı belirli bir seviyeye ulaştığında, cihaz çalışmaya başlar. Bir okuyucu, enerjilenen bir RF sinyali sağlayarak, pil gibi harici bir güç kaynağına sahip olmayan uzaktan konumlandırılmış bir cihazla iletişim kurabilir. RFID sistemindeki farklı işlevlere göre, RFID antenleri iki sınıfa ayrılabilir: etiket anteni ve okuyucu anteni.Tag Anteni
Etiket antenleri enerjiyi toplar ve enerjisini açmak için kullanır. Genellikle, etiket anteninin alanı ne kadar büyük olursa, o kadar çok enerji toplayabilir ve etiket çipine doğru kanalize edebilir ve etiketin daha fazla okuma aralığı artırır.

Etiket antenleri çeşitli materyallerden yapılabilir; iletken mürekkeple basılabilir, kazınabilir veya damgalanabilir. Etiket anteni, yalnızca etikette depolanan bilgileri taşıyan dalgayı iletmekle kalmaz aynı zamanda, etiket işlemi için enerji sağlamak için okuyucudan gelen dalgayı yakalaması gerekir. Etiket anteni, küçük boyutta olmalı, düşük maliyetli ve seri üretim için kolaylıkla imal edilmelidir. Çoğu durumda, etiket anteninin çok yönlü radyasyon veya yarı küre kapsamı olmalıdır. Genellikle, etiket çipinin empedansı 50 ohm değildir ve anten, etiket yongasına azami güç sağlamak için doğrudan etiket çipiyle eşlenik eşleşmeyi gerçekleştirmelidir. Etiket anteni, burada gösterildiği gibi bir sinyal dönüşü veya birden fazla dönüş olabilir.

Okuyucu Anten
Okuyucu antenleri, elektrik akımı elektromanyetik dalgalara dönüştürür ve daha sonra, bir etiket anteniyle alınıp elektrik akımına dönüştürülebilecek bir alana yayılarak gönderilir.

 RFID Anten Tasarımı
Bu tasarım RFID sistemi, bir depolama rafına yerleştirilen nesneyi izlemek için kullanılır. Bu sistemde RFID'nin iki bileşeni var.

RFID Okuyucu: bu bileşen rafa sığacak ve veri tabanı bilgisayar sistemine bağlanır.

RFID Etiketi: Bu bileşen, planar antenle birlikte, yerleştirilen izleme nesnelerine yerleştirilir

Belirli bir nesne raf üzerine yerleştirildiğinde veya raftan çıkarıldığında, o nesnenin bilgileri otomatik olarak veritabanı bilgisayarında güncellenir. Anten, okuma doğruluğunu artırmak ve optimizasyon aşamasını kısaltmak için optimize edilmiştir. 13.5 MHz'de tasarlanan bir diğer RFID transpondör anteni aşağıda gösterilmiştir.

Ultra Yüksek Frekanslı (UHF) RFID El Tipi Okuyucu için Düzlemsel Anten
Bu anten, bir mikro şeritten-eş düzlemsel şeritli geçiş, bir dolambaçlı sürülen dipol, yakından bağlı bir parazitik elemandan ve katlanmış sonlu boyutlu bir zemin düzleminden oluşur. Bu Anten, RFID el okuyucuları için uygundur.

Yorumunu bırak