RFID Seçim Kılavuzu

Doğru RFID Teknolojisini Seçme

RFID , son zamanlarda herhangi bir madde kimliği ile ilgilenen herkes için büyük bir vızıltı sözüdü. Şimdiye kadar, güvenilir barkod seçme tacizi oldu ve onlarca yıldır birçok işletmeye hizmet etti. Bununla birlikte, RFID olası bir alternatif olarak büyümeye devam ediyor. RFID, her durumda barkodlara uygun bir yedek olmayabilir, ancak işletmeniz için yararlanmak isteyebileceğiniz bazı avantajlar sunmaktadır. İşletmenize RFID uygulaması basit barkodlama yönteminden daha karmaşıktır , ancak başlamanız için bilmeniz gereken şeyleri öğrenmemize yardımcı olacağız.

RFID, barkodlamayla oldukça farklı olduğu için, işletmeniz için iyi olup olmayacağını bilmek zor olabilir. RFID'yi kullanmaya karar veren ilk adım, özel ihtiyaçlarınızı belirlemektir:

• Saha Dışı Kaynakları okumaya ihtiyacınız var mı?
• Gerekli okuma aralıkları nelerdir?
• Sadece RFID etiketlerini okumak ve işlemek ya da bunları yaratmak mı gerekiyor?
• Her bir ürün için seri hale getirilmeye mi ihtiyacınız var?
• Ürün okunduğunda seyahat edecek veya sabit mi olacak? Ne kadar hızlı hareket edecek?
• Ürün, yapısında, dış yüzeyinde veya ambalajında ??metal içeriyor mu?
• RFID etiketi hangi çevre faktörleriyle karşılaşacak? Su / yağmur / kar / sis?
• Uygulamanız sabit veya mobil okuyucular kullanacak mı?

Aşağıda RFID ve RFID sistemini oluşturan tüm bileşenlerin temelleri gözden geçirilecektir. Bu noktalara ve yukarıdaki sorulara bakarak, RFID'nin Auto-ID izleme ihtiyaçlarınız için uygun ve uygulanabilir bir çözüm olup olmadığını belirlemenize yardımcı olun.

RFID Temelleri
Bir RFID sisteminin tüm parçalarına girmeden önce, teknolojinin arkasındaki temel ilkelere bakarsak daha iyi olur.

RFID Türleri
RFID, esasen kendi yararları ve kısıtlamaları olan 3 farklı tipte mevcuttur. Auto-ID endüstrisinde UHF en yaygın olanı ancak her birini nasıl ayırt edebileceğinizi bilmeniz yararlı olacaktır.

LF (Düşük Frekans)
Düşük Frekanslı RFID, 135kHz aralığında çalışır ve çok kısa bir okuma aralığına sahiptir (normal olarak bir inç veya 2). Bu RFID türü, esas olarak verileri yakalamak için bir okuyucuya başvurmayı gerektirir. Bu tür ürün izleme için kullanışlı olmasa da, erişim / park kontrolü, kimlik doğrulama, etkinlik katılımı yönetimi, biletleme ve kart ödemeleri için kimlik numaralarına ve diğer önemli Fob uygulamalarına gömülü olduğunu göreceksiniz.

HF (Yüksek Frekans)
Yüksek Frekanslı RFID, 13.56MHz aralığında çalışır ve normalde yaklaşık 5 inçlik kısa bir okuma aralığına sahiptir, ancak uzman okuyucular ve daha büyük etiketlerle yaklaşık 3 ft'ye erişebilirsiniz. HF RFID etiketleri UHF'ye göre daha az parazit sorununa sahiptir, bu nedenle sınırları sınırlı olsa da, otomatik hatlarda küçük nesne etiketleme için iyi bir çözümdür. HF'yi, küçük tüplerin ve numunelerin okunması gereken sağlık bakım ortamlarında iyi bir seçenek haline getiren yüksek hızlı okuma da mümkündür.

UHF (Ultra Yüksek Frekans)
Ultra Yüksek Frekanslı RFID, Kuzey Amerika'da 902-928 MHz arasında çalışır ve yaklaşık 10 ft'ye kadar okuma aralıklarına sahiptir. UHF, uzun okuma mesafesi ve düşen maliyetleri nedeniyle Auto-ID uygulamalarında en çok tercih edilen seçenek haline gelmiştir. UHF'nin parazitlerle ilgili daha fazla sorunu var ancak iyi tasarlanmış bir sistem bu sorunları aşabilir. UHF RFID, etiket stoğuna monte etmek için mükemmel bir ürün / konteyner seviye etiketi seçeneği olarak da uygundur.

Pasif ve Aktif RFID
Frekans aralığından bağımsız olarak, RFID sistemleri pasif veya aktif olabilir. Bu fark, RFID etiketlerinin kendilerinin kendi güç kaynaklarına (bir pil) sahip olup olmadıklarına atıfta bulunmaktadır. Aktif etiketler biraz daha pahalıdır ve normal olarak fiziksel olarak daha büyüktür. Elektronik paralı geçişiniz varsa aktif RFID kullanıyorsunuz demektir. Kendi güç kaynaklarına sahip oldukları için aktif etiketler çok daha fazla okuma aralığına sahiptir ve yüksek hızda okunabilir. Otomatik Kimlik amaçlı olarak, etik olması için yeterince ince etiketler oluşturabildiğinizden bu yana pasif etiketler en yaygın olanıdır ve yalnızca 25 TL yerine 0,10 dolardan 20 TL'ye; 100 TL'nin üstünde 100 TL'ye mal olur. Pasif bir etiketle, okuyucu aslında etikete güç verir ve daha sonra verisini okuyucuya geri gönderir. Aşağıda ele aldığımız her şey, pasif UHF teknolojisine odaklanacaktır çünkü en iyi uyum ve en yaygın olarak ürünleri izlemek için kullanılır.

RFID Nasıl Çalışır?
RFID'e Genel Bakış Pasif bir UHF sistemi ile, 4 temel bileşen bulunur: etiket, anten, okuyucu ve ana bilgisayar. Okuyucu, kendisine bağlı olan her bir anteni tarıyor; böylece bir etiket bir antenin alanına girdiğinde ilk önce enerjileniyor. Tam olarak güç verildiğinde, etiket, antenin alabileceği bilgileri "geri döndürür". Bu, herhangi bir sistemin en hassas parçasıdır çünkü parazitlenmenin olduğu yer burasıdır. Sıvılar, yansıyan sinyali emer, metaller bunu yansıtacaktır. Ne etiketlediğinize, etiketin nereye yerleştirildiğine ve bir defada kaç öğe okumaya çalıştığınıza bağlı olarak, herhangi bir sistemin performansı büyük ölçüde değişecektir.

Etiketin güçlendirilmesi ve düzgün okunması durumunda, etiket üzerindeki veriler okuyucu tarafından işlenir ve ana bilgisayarınıza gönderilir. Ana bilgisayarınızda, okunan etiket bilgilerini kullanmak üzere bir takım yazılımlar çalıştırıyor olacaksınız. Bu bir varlık izleme yazılımı, bir envanter yönetimi sistemi veya hatta bir etkinlik izleme uygulaması olabilir. Barkodlar gibi, RFID etiketleri basit bir tanımlayıcıdır ancak etiketler, site içi veya yönlendirme endişeleri olmaksızın daha hızlı ve otomatik olarak okunabilir. Üzerinde her bir etiketin üzerinde benzersiz bir numara olacağı için, öğeleri izlemenin yolları yalnızca gereksinimleriniz ve yazılım yetenekleriniz tarafından sınırlandırılacaktır.

Sınırlamalar
Başlangıçta mükemmel bir teknoloji gibi görünse de, RFID'nin sınırlamaları var. Özellikle sıvılar ve metallerle uğraşırken, girişimlerinin birçoğunu müdahale ile örtmüş olduk. Gerçek şu ki, hemen hemen her malzeme türü bir RFID sisteminin doğruluğunu ve aralığını sınırlandırabilir. Metal / sıvı olmayan ürünlerle dolu bir damak yoğun bir madde toplama işleminden sonra damakların ortasında kalacak kadar anten sinyali alamayacağından sorunlara hala neden olabilir.

Sadece bir düğmeyi basmanız ve binanızdaki her RFID etiketini okumanız harika olsa da, teknoloji halen daha henüz bulunmamaktadır. % 100 okunan doğruluğu sağlamak için bireysel veya daha küçük etiketler koleksiyonlarını okumanız en iyi ihtimaldir. RFID kullanan birçok dağıtım tesisi, önce damakta bir sinyal etiketi okurken geldiğinde ve damak tadına bakarak bireysel maddeleri ele geçirir.

Buradan alınması gereken ana nokta, RFID teknolojisinin bir barkod sisteminden çok daha çevreye duyarlı olması. Herhangi bir RFID çözümünü uygularken uygun bir saha araştırması ve kapsamlı testler her zaman şarttır. Herhangi bir sistemi tasarlarken etiketlerin nereye yerleştirileceğini, nasıl taranacağını ve hangi ürünlerin bulunduğunu bilmek tümünün dikkate alınması gerekir. Bir RFID sisteminin birçok avantajından yararlanma, sisteminizi doğru şekilde organize etmeye bağlı olacaktır.

RFID Sisteminin Parçaları
Şimdi, RFID'nin temellerinden bazılarını kapattık ve her sistemin sahip olacağı belirli bileşenlere ayrıntılı olarak bakmaya başlayabiliriz. Daha önce de belirtildiği gibi, doğru bileşenleri seçmek, RFID'yi nasıl kullanacağınıza ve okumaya çalıştığınız öğelerin türüne bağlı olacaktır.

Etiketler
RFID Etiketler Her sistem, okuma gereksinimleriniz, boyut kısıtlamaları ve uygulama türünüz göz önüne alındığında iyi performans gösterecek bir RFID etiketi seçmekle başlamak zorundadır. Etiket iki bölümden oluşur: yonga seti ve anten. Yonga seti etikete ilişkin benzersiz verileri depolar, depolayabileceği bilginin miktarını ve mevcut güvenlik özelliklerini belirler. Anten çipin güç almasını ve bilgi aktarmasını sağlar. Normalde, anten ne kadar büyük olursa, o kadar iyi menzil elde edersiniz. Her çeşit uygulama için tasarlanmış çeşitli yonga setleri ve anten tasarımları vardır.

RFID Etiketler Alien Squiggle UHF etiketi , tek bir iyileştirme etiketi bulunmamakla birlikte, büyük anteninden dolayı birçok ortamda iyi çalışıyor. Bu, etiketlerin daima 4 "genişliğinde olduğu anlamına gelir.

Bu etiketler kağıt bazlı etiketler olsa da, daha dayanıklı ortamlar için plastik bir muhafaza içinde olan sabit etiketler de vardır. Uygulamanız için doğru etiketi bulmak için, sonuçta en iyi performans gösteren yonga seti ve antenini belirlemek için çeşitli tasarımları ve yerleşimleri test etmek isteyeceksiniz.

RFID Yazıcı
Uygulamanızda kullanılacak uygun bir etiket bulduğunuzda onları kodlamak için bir yazıcı almak isteyeceksiniz. Özel bir RFID yazıcı , kodlama etiketlerini kolaylaştırır ve aynı zamanda etiket üzerinde barkod yazdırmanızı sağlar. Neden barkodları RFID ile birlikte kullanmak istediğinizi sorabilirsiniz. Basılı bilgiler, etiketin RFID kısmında bulunmayan ilave bilgiler olabilir; ancak etiketin hasar görmesi durumunda yedekli bir arıza temin eder. Barkodları ve RFID'yi birlikte kullanarak, etiketin nereden kullanıldığına bakılmaksızın, verilere her zaman erişilebilir olmasını sağlayın.

Zebra R110Xi4 RFID yazıcı Belirli bir yazıcıyı seçmek nihayetinde yapacağınız etiketlerin hacmine gelecektir. Intermec PC43t gibi küçük hacimli yazıcılar , Zebra R110Xi4 gibi sağlam ve yüksek hızlı modellere sahiptir . Özel bir RFID yazıcısına eklenen fayda, aynı zamanda genel bir etiket yazıcısı olmasıdır. Gerçekten bir tanesinde iki cihaz alıyorsunuz.

Okuyucular
RFID okuyucuları, veriyi nasıl topladığınıza bağlı olarak 3 farklı stilde sunulmaktadır.

Sabit
Speedway Revolution sabit RFID okuyucu Sabit okuyucular, otomatik okuma için portallar oluşturmak için kullanılır. Sabit bir okuyucuyla, geçtikleri gibi etiketleri okumak için normal olarak 2 ila 4 anten alacak. Bu tip okuyucular, bir odaya girerken, depo rıhtımının kapılarından geçerken veya bir konveyör hattında seyahat ederken etiketleri okumak için sıklıkla kullanılır. Okuyucu kendisi, tüm etiket verilerini iletmek için bir ana bilgisayara veya ağa bağlanacaktır. Bu okuyucular normal olarak otomatik uygulamalarda kullanıldığından, kullanıcıları tamamlanmış okunmaları bildirmek için harici sunum sensörleri veya hafif yığınları desteklemek için normalde ek bağlantılara sahiptirler. Impinj Speedway Revolution , endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış 4 anteni destekleyen sabit bir okuyucunun bir örneğidir.

Mobil
Motorola MC3190-Z mobil RFID okuyucu Mobil RFID okuyucuları standart bir mobil bilgisayarla aynıdır, ancak bir RFID anten ve okuyucu eklenmektedir. Bu tür okuyucular, hareket halindeyken elle etiket okumak için yapılır ve barkod tarama yeteneklerine de sahip olacaklardır. Taşınabilir bir bilgisayar olmak, Motorola MC3190-Z gibi modeller, RFID tabanlı varlık takibi veya envanter sayımlarını gerçekleştirmek için mükemmel bir araçtır. Taranan tüm RFID verileri cihaz üzerinde yerel olarak çalışan yazılımlarda veya kablosuz bir ağ üzerinden daha büyük bir sisteme gönderilebilir. Birçok RFID kurulumu sabit ve mobil okuyucuları kullanacaktır.

Masaüstü
Motorola DS9808-R masaüstü RFID okuyucu Kolay girişi sağlamak için bir bilgisayarın yanına bir okuyucuya ihtiyaç duyan uygulamalar için, basit klavye verilerini çıkartacakları basit bir barkod tarayıcıya benzer şekilde hareket eden bazı aygıtlar vardır. Sabit ve mobil okuyucular bu kadar tak-çalıştır olmaz. Masaüstü okuyucuları her zaman bir PC'ye bağlıdır ve birlikte verilen yazılımları ile RFID etiket verilerini neredeyse herhangi bir uygulamaya girebilirsiniz. Bu cihazlar masaüstü kullanım için üretildiklerinden, maksimum okuma aralıkları çok kısa, belki de 12 inçtir. Hızlı ve kolay okumalar için, Motorola DS9808-R gibi masaüstü okuyucuları en basit çözümünüzdür.

Middleware
Middleware, tüm RFID etiket bilgilerinizi belirli bir amaca götürecek bir yazılımdır. Daha önce belirtildiği gibi, bu bir envanter izleme yazılımı, varlık yönetim sistemi veya başka herhangi bir uygulama türü olabilir. Unutulmaması gereken temel nokta bir RFID etiketinin bir barkodtan çok daha fazla bilgiye sahip olması ve RFID okuyucuların (masaüstü modelleri hariç) barkod tarayıcıları gibi temel klavye metin verilerini vermemesidir. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, özellikle RFID okuyucuları desteklemeniz gerekir.

Sabit ve Mobil okuyucular, Düşük Düzeyli Okuyucu Protokolü (LLRP) adı verilen kullandıkları bir dile sahiptir. LLRP, herhangi bir uygulamanın RFID okuyucuları desteklemek için kullanabileceği standart bir protokoldür. Bazı mobil okuyucuların olması durumunda, üreticinin LLRP'yi kullanarak tarayıcı gibi klavye metinleri üreten dahili bir dönüştürme uygulaması olabilir. Bu pek sık rastlanan bir durum değil, bu nedenle ara katman uygulamanızın LLRP ve RFID okuyucuları destekleyeceğinden emin olmanız gerekir.

İşletmeniz İçin Doğru RFID Çözümü
Bu genel bakış sayesinde bazı RFID temellerini ve herhangi bir sistemin temel bileşenlerini öğrendiniz. RFID teknolojisi, her tür işletme için çok geniş bir uygulama yelpazesinde çok güçlü bir araç olabilir, ancak aynı zamanda teslimat kapsamında olmayan bir çözüm olmadığını da gördünüz. Her RFID kurulumu benzersizdir ve nihai kararlar alınmadan önce birçok planlama ve test gerektirir. Çoğu durumda işletmeler, sınırlı bir RFID kurulumu ile başlayacaktır. Tek bir portalla veya yalnızca birkaç mobil okuyucu ile başlarlar. Test süreci ve pilotlar geliştikçe, daha büyük ölçeklerde bir sistemi kurmak mümkündür.

Doğru RFID çözümünü bulmak her zaman zorlayıcı bir iştir ve doğru kaynaklara ve yardıma sahip olmak kritik önem taşır. RFID işiniz için uygun bir çözüm gibi görünüyorsa veya ek sorularınız varsa, uzmanlarımızı aramanızı çekinmeyin; ihtiyaçlarınıza göre doğru çözümü bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.