Termal Transfer Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Termal transfer yazıcı nedir?

Termal transfer yazıcı, kağıda, banta (naylon, polyester veya vinilden yapılmış) balmumu veya reçine esaslı "mürekkep" eriterek etiket ve işaretler oluşturan bir yazıcı türüdür ve hatta ısı büzüşmeli boru gibi malzemeleri içerir. Termal transfer yazıcıları,  solma direnci yüksek olarak bilinirler ve özellikle barkodlar oluşturmak için çok uygundurlar.


Termal transfer yazıcıları nasıl çalışır?
Termal transfer yazıcı

Termal transfer yazıcının temel işlevsel bileşeni, yazıcının ne tür bant veya yazdırma ortamı kullandığının genişliğini kapsayan yazıcı kafasıdır. Termal yazıcı kafası, her biri tek bir pikseli (piksel boyutu ve yoğunluğu yazıcı ile farklılık gösteren - çoğu el modelleri 203 ile 300 dpi veya inç başına nokta arasında değişen) küçük ızgara pimlerinden oluşur.

TERMAL YAZICI NASIL ÇALIŞIR


Termal transfer baskıda kullanılan anahtar malzeme mürekkep veya reçine bazlı bir mürekkep olup yazıcıya şerit (ribon) şeklinde yüklenir: katı halde çok ince bir tabaka halinde bir polyester filmin astarına uygulanır. Bu "mürekkep" şeridi (ribon) yazıcının üzerinden baskı ortamı (daha önce belirtildiği gibi kağıt veya bant) ile yazıcı kafası arasında çizilir.
Baskı kafası, belirli bir görüntüyü oluşturmak için hangi ısıtma pimlerinin etkinleştirilmesi gerektiğini belirleyen bir mikroişlemci tarafından kontrol edilir. Oradan, seçilen iğnelere sinyaller gönderilir ve bunlara mürekkep şeridine karşı hızlı bir şekilde ısı ve soğumaya başlarlar, mürekkebi ergiterek mürekkebi arka plakanın üzerine ve boş etiket yüzeyine aktarırlar.
Balmumu esaslı ve reçine bazlı termal mürekkep şeritleri arasındaki fark nedir?

Nihai sonuçlar gözle pek değişmeyebilir, ancak gerçek şu ki, tüm termal transfer mürekkepleri eşit şekilde yaratılmamaktadır. Hangi tip aktarma şeridini kullanacağınızı seçmeden önce her zaman uygulamanızın taleplerinin farkında olun.
Farklı özelliklerinden dolayı, balmumu ve reçinesi genellikle birbiriyle değiştirilemez; ancak bazı durumlarda, aslında mum-reçine hibrid mürekkeple birleştirilirler. Aşağıda, termal transfer mürekkeplerinin 3 ana türü - ve en iyi kullanım şekilleri hakkında biraz daha okuyun.

    Wax (Wax): Wax termal transfer şeritleri kağıt etiketler üzerine en yaygın şekilde kullanılır. Ürettikleri görüntüler yıllarca sürebilir, ancak korunmasız değildir: balmumu baskılı etiketlerin kuru kalması gerekir ve balmumu mürekkepleri aşınacak veya aşıyabilen aşındırıcılar, kimyasallar ve yağlara karşı oldukça hassastır.
    Wax-Reçine: Wax-reçine bileşikleri pürüzsüz ve aynı zamanda kaplanmış kağıt etiketleri ile iyi çalışır. Mum-reçine kombinasyonu daha rafine bir görüntü oluşturur ve aşırı neme karşı korunması gerekmesine rağmen, düz mumdan çok daha dayanıklıdır.
    Saf Reçine: Üçten saf reçine, termal transfer etiketi basabileceğiniz en zorlu üründür ancak kağıtla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Reçine esaslı termal mürekkepler vinil, polyester ve polipropilen etiketleri üzerine yapıştırılacak şekilde tasarlanmıştır ve inanılmaz dayanıklıdır. Plastik etiket / reçine şerit kombinasyonları en zorlu ortamlarda hava şartlarına dayanıklıdır: güneş ışığında solmaz, suya batırılabilir ve - malzemeye bağlı olarak - yağlardan ve kimyasallardan hasara karşı dayanıklıdır. Reçine, deniz, otomotiv, uçak, endüstriyel ve tehlikeli kimyasal uygulamalar için "mürekkep" seçimidir.