Termal Transfer Yazıcılar Nedir? Nasıl Çalışır?

Nokta matrriksi, boya süblimasyonu ve lazer yazıcılar gibi çeşitli yazıcı türleri vardır. Bu mürekkep tabanlı yazıcılarda bir farklılık termal ribbon transferi yazıcıdır. Fonksiyonel olarak boya süblimasyon yazıcıları gibi tasarlanmış olsa da, termal transfer ribbon yazıcıları, boya ya da pigment esaslı mürekkeplerle doygunlaştırma kağıdına kıyasla, renkli ribbon mürekkebi kağıda küçük damlacıklar halinde eriterek çalışırlar. Tüm yazıcılarda olduğu gibi, termal transfer ribbonu yazıcılarının da, bir tanesini ofisinize dahil etmeden önce düşünmeniz gereken çok sayıda artı ve eksileri vardır.

Nasıl çalışır;

Termal bazlı ve boya süblimasyon yazıcıları arasındaki başlıca ayrım, mürekkep parçacıklarının kağıda aktarılma biçimidir. Boya süblimasyon yazıcıları, ilk önce kuruması gereken mürekkeple kağıt doldururken, termal yazıcılar ısıtılan ve baskı verilerini kağıt üzerine aktaran epoksi veya mumdan yapılmış bir mürekkep şeridini kullanır.

Kullanımları;

Termal ribbon aktarma yazıcıları, mürekkep ve lazer yazıcılardan çok daha hızlı yazdırabilir ve saniyede altı ila 12 inç arasında ortalamaları vardır; bu da onları özellikle perakende ve nakliye işletmelerinde kullanışlı kılar. Termal mum transfer yazıcıları öncelikle barkodlar, makbuzlar ve sevkıyat etiketleri oluşturmak için hızlı ve büyük miktarlarda kullanılır.
Uzun Ömür Baskı

Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarla üretilen baskılardan farklı olarak, termal mum transfer yazıcılarıyla oluşturulan baskıların raf ömrü önemli ölçüde kısalır. Bazı lazer ve boya bazlı baskılar 25 yıla kadar sürebilirken, termal mum transferi ile oluşturulan baskılar endüstriyel kullanım için tasarlanmış olma eğilimindedir ve yaklaşık iki yıl maksimum bir baskı ömrüne sahiptir. Sıcak ortamdan Termal ribbonlu baskılar, boya veya mürekkep bazlı baskılara nazaran daha çok etkilenir.
Baskı kalitesi

Termal transfer ribbonlı yazıcıları endüstriyel ve iş amaçlı olarak tasarlanmış olsa da, bunları tam renkli fotoğraf baskıları oluşturmak için de kullanabilirsiniz; Bununla birlikte, termal mum baskılarının baskı kalitesi, lazer veya mürekkep bazlı baskılar kadar yüksek değildir. Daha düşük kaliteye ek olarak, termal balmumu baskılar, diğer yazıcı türlerine göre zamanla aşınmaya daha yatkındır ve bu nedenle daha pahalı baskı yöntemleri kullanarak bir projeyi tamamlamadan önce bir baskı projesinin çalışma belgelerini oluşturmak için sıklıkla kullanılır.

Yorumunu bırak