Yazıcı Kafa (TPH)

Termal transfer baskı, birçok baskı sistemi gibi, malzemenin kağıt üzerine basıldığı etkili bir dijital baskı yöntemidir. Ribon veya termal kağıtlar üzerine olmak üzere iki çeşitte baskı yöntemi vardır. Kağıt, karton, plastik vb. materyallerin üzerine baskı yapılmasını sağlar.

Termal yazıcının ana özelliklerinden biri, bir hedeften gelen sinyalleri girerek tüm ısıtma elemanlarının ısı üretimini kontrol edebiliyor olmasıdır.

Termal transfer baskı 1940’ların sonunda başlamış ve günümüzde halen imalatçı firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Termal transfer yazıcının bir bileşeni olan termal yazıcı kafası bir direnç hattından oluşmaktadır. Bu dirençler, kusursuz dizilmiş ısı noktalarından bir hat oluşturup, termal kağıt veya ribon kullanılarak materyal üzerine görüntüler oluşturmaktadır.  Bu oluşturduğu çizgiler bildiğimiz barkod standtlarıdır.

Termal transfer baskı çok yönlüdür, kimlik kartları, sürücü ehliyetleri, etiket, barkod,adiyon, pos yazdırmada  kullanılabilinir. Mürekkep püskürtmeli baskı tekniklerine göre daha dayanıklı olması termal transfer baskı yönteminin tercih sebebidir.

Yazıcı kafası termal baskı yapan barkod yazıcıların beynidir. Bu nedenle daima en kaliteli ürünler seçilmek zorundadır.

Yazıcı kafaları bir elektirik akımı ile ısı üretebilir, bir hat üzerinde oluşmuş ısı kaynakları kağıdınız üzerinde  baskı oluşmasını sağlar. 

Kullanım sıklığınız arttıkça yazıcı kafalarınız  üzerinde ısı kayıpları oluşmaktadır. Bunlar yazdırdığınız etiket veya kağıt üzerinde siliklikler veya çizgi halinde eksik bilgiler çıkmasına sebebiyet vermektedir. Yazıcı kafalarınızı düzenli olarak temizlemeniz uzun ömürlü olmasına sebebiyet verir. Eğer termal yazıcı kafa üzerinde hasar oluşmuşsa mutlaka değiştirmeniz gereklidir.

Barkod.comüzerinden sizlere son derece güvenilir ve birinci sınıf dayanıklı yazıcı kafaları sunarız. Yazıcı kafanızı yazınızın modeli göre seçmeniz gerekmektedir.

Uzman kadromuz sizlere uygun termal yazıcı kafa seçme konusunda yardımcı olabilir, barkod.com ile hemen iletişime geçiniz!

Yorumunu bırak